banner200
banner222
06 Haziran 2016 Pazartesi 12:24
Domuz vücudunda insan organı yetiştirilecek
banner188
banner213
banner230

Domuz embriyolarına enjekte edilen kök hücreler ile "chimera" olarak bilinen insan-domuz melezi embriyoları geliştirilme çalışmaları başlatıldı.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bilim insanları, insanlara nakledilmek üzere domuzlarda insan organları geliştirmeyi deniyor.

Domuz embriyolarına enjekte edilen kök hücreler ile "chimera" olarak bilinen insan-domuz melezi embriyoları geliştirilme çalışmaları başlatıldı.
BBC Türkçe'nin haberine göre; Bu çalışma, dünya çapında karşılanamayan organ nakli ihtiyacı için bir alternatif bulma arayışının parçası olarak yürütülüyor.

California Davis Üniversitesi'ndeki ekip, geliştirilen domuz embriyolarının, normal domuzlara benzer yapıda ve biçimde olduklarını ancak organlarından birinin insan hücrelerinden oluştuğunu söylüyor.

İNSAN KÖK HÜCRELERİ DOMUZLARA NAKLEDİLİYOR

Chimera embriyolarının geliştirilmesi iki aşamada oluyor. İlk olarak CRISPR olarak bilinen bir genetik değiştirme yöntemiyle yeni oluşan bir domuz embriyosunun DNA'sı ayrıştırılıyor. Sonra da embriyoda oluşan boşluğa gen manipülasyonu yöntemiyle "iPS" denilen hücreler yerleştiriliyor.

Yetişkin bir insandan alınan iPS hücreleri manipüle edilerek kök hücreye dönüştürülüyor ve böylece domuzun vücudunda herhangi bir organa dönüştürülme potansiyeline kavuşuyor.

MİLYONLARCA İNSAN BAĞIŞ İÇİN BEKLİYOR

Bu insan kök hücrelerinin domuz embriyosundaki boşluktan faydalanarak embriyonun insan pankreası oluşturması bekleniyor. Oluşacak pankreasın insanla genetik olarak aynı özelliklere sahip olacağı vurgulanıyor.

Bu yöntemle organ bağışına ihtiyacın azalabileceği ya da vücudun nakledilen organı reddetmesi gibi vakaların engellenebileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 06.06.2016 12:24
Anahtar Kelimeler:
BilimBbc
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol