banner200
banner222
26 Nisan 2016 Salı 19:22
Dominos’ta hakkını arayan işçilere saldırı!
banner188
banner213
banner230

SEVGİM DENİZALTI

Dominik Gıda’ya ait Dominos Pizza’nın İstanbul Maltepe’deki şubesinde çalışan 8 işçi, İş Kanunu’ndan doğan haklarını talep etti, patronlarının saldırısına uğradı. Ellerine sandalye alarak işçilere küfür ve tehdit yağdıran patronlar, işçileri zorla işyerinden kovdu ve işten attı. İşçiler savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İşçiler, işyerinde çalıştıkları süre boyunca ücretlerinin bir kısmını elden almaları, sigorta primlerinin eksik ödenmesi, fazla mesai ücretlerinin tam olarak ödenmemesi gibi pek çok hak ihlaline maruz kaldı. Bu nedenle Çalışma Bakanlığı’nın ALO 170 hattına şikâyette bulunan işçiler, şirketten birçok kez yasal haklarını talep etti.

Polis bile sizi elimden alamaz’
Son olarak 19 Nisan günü işyeri sahipleri olarak bildikleri İlhan Uzun ve Serkan Uzun’dan fazla mesai ücretlerini isteyen işçiler, bu kişilerin talimatıyla özel eşyalarını bile alamadan zorla işyerinden dışarı atılmak istendi. İddiaya göre bu talimatı vermekle de yetinmeyen patronlar, ellerine sandalye alarak işçilere küfür, hakaret ve tehdit yağdırdı. İlhan Uzun’un, işçilerin polis çağıracaklarını belirtmeleri üzerine “Polis bile sizi elimden alamaz, siz yandınız” dediği öğrenildi.

‘Diğerlerine ibret olsun’
İşçilerden Halil İşguzar, 3,5 yıldır Dominos’ta çalıştığını belirterek yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Biz sadece yasal haklarımızı istedik. Kesinlikle patrona el kaldırmadık, ama o bizim üzerimize yürüdü. Sonrasında eline sandalye alıp küfrederek bizi dışarı attı. Bu olay olmadan önce patronun yanındakilere ‘Bunları dışarı atalım, diğerlerine de ibret olsun’ dediğini duydum. Yani bunu planlamıştı. Biz haklarımızı istediğimiz için atıldık, sonuna kadar da haklarımıza sahip çıkacağız.”

‘Amaç işçileri bastırmak’
İşçiler adına İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Av. Gürkan Yumuk ise, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: “Şüphelilerin yapmış olduğu eylem ve tasarruflar, işyerlerindeki pozisyonlarını kullanarak müvekkillerin haklı ve yasal taleplerinin önüne geçme, diğer işçileri bastırma, haklı taleplerin dile getirilmesini engelleme gayesine hizmet etmektedir. Ülkemizde işçilere karşı işverenler tarafından uygulanan haksız ve hukuki dayanaktan yoksun tasarruflara söz konusu eylemle bir yenisi daha eklenmiştir.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 26.04.2016 19:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol