banner200
banner235
banner225
03 Mayıs 2016 Salı 13:43
Dokunulmazlıkların kaldırılması teklifi komisyondan geçti:
banner188
banner213
banner230

Fezlekeleri bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının geçici madde ile kaldırılmasına ilişkin AKP'nin anayasa değişikliği teklifi TBMM Anayasa Komisyonu'nda uzun tartışmalar ve kavgaların ardından dün gece kabul edildi.

Komisyon, AKP'nin anayasaya geçici madde eklenmesi suretiyle mevcut fezlekelerde milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin teklifini görüşmek üzere 28 Nisan Perşembe günü bir araya gelmiş, yaşanan fiziksel arbede nedeniyle toplantıya iki kez ara verilmiş ancak en son çıkan şiddetli kavganın ardından görüşmeler düne ertelenmişti.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Teklif, önümüzdeki günlerde Genel Kurul'da görüşülerek oylanacak. Teklif için 330 ile 367 arasında bir milletvekili 'evet" oyu vermesi durumunda referanduma gidilmesi gerekirken, 367 ve üstü oy alınması durumunda buna gerek kalmayacak.

Genel Kurul'da gelecek hafta yapılması gündemde olan gizli oylamada AKP ve teklife destek vereceklerini beyan eden CHP ve MHP'nin toplam potansiyel oyları 489'u buluyor.

Ancak özellikle CHP'den birçok fire verilebileceği, bu nedenle teklifin kabulünün 367'nin altına düşebileceği de belirtiliyor.

Teklif çerçevesinde 27'si AKP'den, 51'i CHP'den, 50'si HDP'den, 7'si MHP'den ve 1'i bağımsız olmak üzere 136 milletvekili hakkında toplam 619 adet fezleke dosyası bulunuyor.

TEKLİFİN YÜRÜRLÜK TARİHİ DÜZENLENDİ

Bu arada AKP'nin önergesiyle teklifin yürürlük tarihine açıklık getirildi.

Buna göre, TBMM'de kabul edildiği tarihte; soruşturmaya, soruşturma ya da kovuşturma izni vermeyen yetkili mercilerden, Cumhuriyet başsavcılıklarından ve mahkemelerden Adalet Bakanlığına, Başbakanlığa, TBMM Başkanlığına veya Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon Başkanlığına intikal etmiş, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyaları bulunan milletvekilleri hakkında, bu dosyalar bakımından, Anayasanın "yasama dokunulmazlığını düzenleyen 83. maddesinin, "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz" hükmü uygulanmayacak.

Düzenleme yayımı tarihinde yürürlüğe girecek. (Reuters)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 03.05.2016 13:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol