banner200
banner235
banner225
16 Şubat 2016 Salı 07:42
Doç. Dr. Ahmet Kasım Han: Türkiye’yi uluslararası hukuka göre
banner188
banner213
banner230

CAN UĞUR @canugur1987

Türkiye’nin PYD mevzilerine yönelik müdahalesinin ardından bölgede nasıl bir sürecin işleyeceği merak konusu. Karşılıklı adımların ve açıklamaların birbirini takip ettiği bir ortamda uluslararası ilişkiler konusunda analizleriyle bilinen Kadir Has Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Kasım Han’a ‘Ne olacak?’ diye sorduk. Doç. Dr. Han, ‘İçinden kolay çıkılamaz bir denkleme dahil oluyoruz’ diyerek durumu özetliyor. Ahmet K. Han’a göre ‘Beğenilsin ya da beğenilmesin Suriye’nin uluslararası hukuka göre uluslararası alanda meşru temsilcisi yönetim’ olarak görülüyor. Han, Suriye’nin içerisine yönelik olası bir müdahale durumunda Esad yönetiminin Türkiye’yi ‘işgalci ülke’ olarak nitelendirilebileceğine işaret ederek “NATO’nun müdahalesi için referans verilen 5. Madde’de bu noktada çok kolay hayata geçirilemeyebilecektir” diyor. Ahmet Kasım Han’ın BirGün’e yaptığı analizden öne çıkan noktalar ise şöyle:

‘CRÇILARLA ANILIYORUZ'
Böyle bir müdahaleyle birlikte Suriye Türkiye Suriye iç savaşına bütünüyle gömülür. Bundan kısa vadede kolay zaferler, ya da başarı hikayeleri çıkmaz diye düşünüyorum. Türkiye’nin Suriye’deki politikası ‘Esad gitsin’ söylemine endeksli olduğundan, Esad karşıtı güçlerle işbirliği temel, alternatifsiz strateji olarak ortaya çıkıyor. Rusya ılımlı güçleri ortadan kaldırarak Suriye’de bir yanı Esad bir yanı IŞİD, siyah beyaz bir denklem ortaya çıkarmak hedefinde. Burada IŞİD’i bir tarafa koyduğunuzda rejim karşısında görece daha fazla dayanıklılık sergileyen gruplar El Nusra, El Kaide tarzı cihatçı unsurlar. Bu manzarada sadece Esad gitsin derseniz dünya kamuoyu da sizi cihatçı grupların yanında konumlayacaklardır. Hasımlarınız da bunu kullanacaklardır. Bunun yapılabilmesinde son bir yılda kesildiği anlaşılan ve Türk dış politikasında ciddi bir leke bırakan, önceki pratiklerin de kolaylaştırıcı etkisi olacaktır.

MEŞRU GÖRÜLÜYOR!
Suriye’nin bugünkü yönetim uluslararası hukukta ve diplomatik pratikte ‘Suriye yönetimi’ olarak muhatap alınıyor. Cenevre’de tartışılan da esas olarak, çatışmalara son verilmesiyle rejimin elinde tuttuğu bu statünün paylaşıma açılması. Rusların Suriye’deki varlığı, rejimin daveti ile olduğundan, uluslararası hukuka lafzı bakımından uygun. Bunun NATO da tanıyor. Zaten Ruslar dış politikada uluslararası hukukun lafzına uygun hareket etmeye çalışır, ruhu ayrı bir bahis tabi. Bir müdahalede Türkiye, bu nedenle kendini bir anda işgalci olarak nitelenirken bulabilir. Türkiye’nin en azından Suriye’deki güçlerini Ruslar ‘hedef’ olarak tanımlayabilirler. Bu durumda NATO’nun 5. Madde’yi Türkiye’yi korumak için harekete geçirmekte ‘çok aceleci davranmaması’ olasıdır.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 16.02.2016 07:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol