banner200
banner235
banner225
05 Nisan 2016 Salı 15:22
DİSK: Kiralık işçiliğe hayır
banner188
banner213
banner230

BURCU CANSU
burcucansu@birgun.net

Kiralık işçiliğe karşı sonuna kadar direneceklerini bildiren DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TBMM gündemindeki özel istihdam büroları tasarısı ile ilgili yarın Akay Kavşağı’nda geniş katılımlı bir eylem yapacaklarını söyledi.

İnsan ticareti yasal olacak

Genel-İş Genel Merkezi’nde yapılan basın açıklamasında, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Dev Maden Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, Emekli Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, BTO- Sen Genel Başkanı Ayvaz Şeker, sendikaların yönetim kurulu üyeleri, şube yöneticileri ile çok sayıda işçi katıldı. Basın açıklamasında DİSK Eski Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve CHP İzmir Milletvekili DİSK Eski Genel Sekreteri Musa Çam da yer aldı.

Beko, yasa tasarısının Meclis’ten geçmesi halinde tarihin en büyük insanlık suçlarından biri olan” insan ticareti”nin yasal hale geleceğinin altını çizdi.

İtirazlar dikkate alınmadı

Özel İstihdam Büroları’na geçici iş ilişkisini de kapsayacak biçimde işçi kiralama yetkisi verilmesiyle Türkiye’de emeği ile geçinen milyonların köle haline getirilmek istendiğini söyleyen Beko, şunları kaydetti:
“Konuyla ilgili olarak toplanan Üçlü Danışma Kurulu’nda hiçbir mutabakat olmamasına rağmen, bu yasa teklifi Meclis’e gönderilmiş, komisyonlardan apar topar geçirilmiştir. Bir avuç işçi simsarının ve onlardan işçi kiralayacak bir avuç sermayedarın talebini acele bir biçimde Meclisten geçirmek isteyen AKP iktidarı, başta DİSK olmak üzere, işçi kesiminden gelen hemen hiçbir itirazı dikkate almamıştır.”

Eylem yapılacak

Beko, kölelik yasalarına karşı süren mücadeleleri çerçevesinde, Özel İstihdam Büroları ile ilgili DİSK’in görüş ve düşüncelerine açıklamak üzere, yarın 12.00’da Akay Kavşağı’ndan TBMM’ye sesleneceklerini belirtti. DİSK’in yönetici ve temsilcilerinin katılacağı kitlesel bir basın açıklaması yapılacaklarını aktaran Beko, “Ankara’da gerçekleştirilecek merkezi etkinlikle eşzamanlı olarak, örgütlü olduğumuz işyerlerinde bildiri okuma, iş yavaşlatma, basın açıklaması gibi etkinlikler yapılacaktır. Bunun yanı sıra bölge temsilciliklerimiz tarafından kent merkezlerinde etkinlikler gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

DİSK tasarıya karşı çünkü

Beko, DİSK’in Özel İstihdam Bürolarına karşı olmalarının 20 gerekçesini şöyle sıraladı:

1- İş güvencesi ortadan kalkacaktır.

2- Kıdem Tazminatı fiili olarak yok edilecektir. İhbar tazminatı ortadan kaldırılacaktır.

3- 1-9 arası işçi çalıştıran iş yerlerinde 5 işçiye kadar, 10’un üzerinde işçi çalıştıran işyerlerinde %25 oranında kiralık işçi çalıştırılabilecektir. Böylece kayıtlı istihdamın neredeyse yarısı bu kölelik büroları aracılığı ile güvencesiz çalıştırılacaktır.

4- Kural dışı, güvencesiz ve esnek çalışma biçimleri kural haline gelecektir.

5- Sendikal örgütlenmeler çok ciddi kan kaybedecektir.

6- İşverenlerin işten çıkarma maliyetleri düşecektir, işçiler istenildiği gibi kullanılıp kapı önüne konulacaktır.

7- İddia edildiği gibi kayıt dışı istihdam düşmeyecektir. Çünkü işverenlerin tercih ettiği en esnek çalıştırma biçimleri kayıt dışındadır.

8- Kayıtdışı istihdam edilenler güvence kazanmayacaklar; aksine formel sektörlerde, sendikal örgütlenmelerin var olduğu alanlarda işçiler güvencesiz hale gelecektir.

9- İşçi sınıfı “kiralık işçilik” adı altında kölelik ilişkilerine mahkum edilecektir.

10- Gelir, emeklilik, yıllık izin ve sağlık ile ilgili bütün haklar tamamen ortadan kalkacaktır.

11- Kiralık işçiler aynı işi yapan diğer işçilere göre çok daha düşük ücrete mahkum olacaktır.

12- Uzun çalışma saatleri açısından dünyada zirvede yer alan ülkemizde, kiralık işçiler yoğun çalışma temposuyla, yoğun bir sömürü çarkı içinde olacaktır.

13- Ülkemizde iş hukuku, işçi-işveren arasındaki sözleşme, iş yeri ve iş kolu düzenlemeleri üzerine kuruludur. Meclisteki tasarı, bu hukuksal düzenlemeleri geçersiz hale getirecektir. Böylece çalışma yaşamı tamamen hukuk dışı bir hal alacaktır.

14- İşverene toplu işten çıkarma hakkı tanınacak, işveren 8 ay sonra aynı işçiyi kölelik bürolarından çok daha ucuza, sendikasız, haksız hukuksuz kiralayabilecektir.

15- İşverenler, Özel İstihdam Büroları’ndan işçi kiralama hakkı kazandığında, “kadrolu”

16- Kiralık işçiler, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği uygulamalarından yaralanamayacak, ağır, tehlikeli ve ölümcül risklerle karşı karşıya kalacaktır.

17- Kiralık işçilerin İşsizlik Fonundan yararlanma olanakları neredeyse olmayacaktır.

18- İş-Kur işlevsiz hale gelecek, kamu emek gücü piyasasındaki sorumluluklarını tamamen üstünden atmış olacaktır.

19- Kamudaki alt işverenler, Özel İstihdam Bürolarından işçi kiralayabileceklerdir. Kamuda taşeron köleliğini aratan çalışma düzeni kurulacaktır.

20- Sonuç olarak Özel İstihdam Büroları köle pazarlarıdır. Özel İstihdam Büroları İle Geçici İş İlişkisi oluşturulması insan ticaretidir. İnsan ticareti, tarihteki en büyük insanlık suçlarından biridir.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 05.04.2016 15:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol