banner200
banner222
30 Mayıs 2016 Pazartesi 12:23
Dışişleri’nden Fransa’ya ilginç uyarı: “Göstericilere orantısız
banner188
banner213
banner230

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Fransa'da 'Çalışma Yasası Reformu' sebebiyle yaşanan sokak gösterileri ve Fransız güvenlik güçlerinin sert müdahalelerde bulunmasıyla ilgili ''Olayların en kısa sürede yatışması için Fransız makamlarına ve gösterilere katılanlara itidal çağrısında bulunuyoruz. Fransız güvenlik güçlerinin göstericilere karşı giderek sertleşen müdahalelerinden de endişe duyuyor, yetkilileri göstericilere karşı orantısız güç kullanmaktan kaçınmaya davet ediyoruz'' dedi.

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, Fransa’da ‘Çalışma Yasası Reformu’ sebebiyle yaşanan sokak gösterileri ve Fransız güvenlik güçlerinin sert müdahalelerde bulunmasıyla ilgili bir soruya verdiği yanıtta Fransız makamlarına ve gösterilere katılanlara itidal çağrısında bulundu. Yetkilileri göstericilere karşı orantısız güç kullanmaktan kaçınmaya davet eden Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, şu açıklamalarda bulundu:

“Fransa, halen Ulusal Meclis ve Senato’da görüşülme aşamasında olan çalışma yasası reformu nedeniyle geçtiğimiz Subat ayından bu yana sokak gösterilerine ve grevlere sahne olmakta, olaylar giderek daha şiddetli bir hal almaktadır. Bu gelişmeleri tabiatıyla yakından takip ediyoruz. Demokrasilerde diyaloğun gerekliliğine inanıyor, olayların en kısa sürede yatışması için Fransız makamlarına ve gösterilere katılanlara itidal çağrısında bulunuyoruz. Fransız güvenlik güçlerinin göstericilere karşı giderek sertleşen müdahalelerinden de endişe duyuyor, yetkilileri göstericilere karşı orantısız güç kullanmaktan kaçınmaya davet ediyoruz. Sakin bir ortama bir an önce dönülebilmesi ve bu gösterilerin demokratik standartlara uygun, barışçıl bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli tüm önlemlerin Fransız makamlarınca süratle alınacağına inanıyoruz." ()

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 30.05.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol