banner200
banner222
02 Ağustos 2016 Salı 12:44
Dışişleri Bakanı Pakistan'da
banner188
banner213
banner230

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, darbe girişiminin ardından ilk yurtdışı ziyaretinin büyük destek gösterdiğini söylediği Pakistan'a ziyarette bulundu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği İslamabad’da Pakistanlı mevkidaşı Sertaç Aziz ile Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi.

Bakanlar, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye Pakistan’ın 80’li yıllardaki haline döndü

Çavuşoğlu, Pakistan ve Türkiye arasındaki dostane ve yakın ilişkilere işaret ederek başladığı konuşmasında, “Pakistan halkı darbeden sonra Türk halkına ve demokrasisine büyük destek gösterdi. Bu nedenle Pakistan, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ziyaret ettiğim ilk ülke oldu." dedi.

Pakistan meclisinin iki kanadında da alınan Türk halkına destek kararlarından dolayı teşekkür eden Çavuşoğlu, “FETÖ’ye karşı her türlü tedbiri alıyoruz. Geçmişte onları destekledik ama farklı ve gizli emellerinin olduğunu bilmiyorduk." şeklinde konuştu.

"PAKİSTAN'DAKİ FETÖ OKULLARINA İLİŞKİN ALINACAK TEDBİR İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Çavuşoğlu, FETÖ'nün Pakistan’daki faaliyetlerine karşı alınacak tedbirlere ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, İslamabad yönetiminin gerekli tedbirleri alacağından emin olduğunu belirterek, FETÖ’nün faaliyet gösterdiği her ülkenin güvenliğine tehdit oluşturduğunun altını çizdi.

"Pakistan’daki FETÖ okullarında eğitim gören öğrenciler ve aileleri zarar görmeden bu okullara ilişkin alınacak bir tedbir üzerinde çalışıyoruz." diyen Çavuşoğlu, daha önce Türkiye tarafından Pakistan Cumhurbaşkanı Memnum Hüseyin'e bu ülkedeki FETÖ faaliyetleri hakkında bir belge verildiğini belirtti.

Çavuşoğlu, “Pakistan makamları konuyu çok iyi biliyor. Gerekli önlemleri alma konusunda güçlü bir iradeye sahipler.” ifadesini kullandı.

Türk hükümetince alınan OHAL kararına ilişkin bir soruya ise Çavuşoğlu, Fransa’nın da Paris saldırılarından sonra OHAL ilan ettiğini hatırlatarak, Türkiye’de de benzer saldırılar olduğunu ancak o zaman OHAL kararı alınmadığına işaret etti.

Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ülke güvenliğine ve demokrasisine ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.

"ŞİDDET ÇÖZÜM DEĞİL"

Pakistan ile Hindistan arasında süren Keşmir sorununa ilişkin bir soru üzerine de Çavuşoğlu, Türkiye’nin Keşmir konusunda Pakistan’ın pozisyonunu desteklediğini söyledi. Söz konusu anlaşmazlığın ancak diplomasi ve diyalog ile çözülebileceğini belirten Çavuşoğlu, şiddetin ise çözüm olmadığını kaydetti.

Çavuşoğlu, Pakistan ile ekonomi alanında da işbirliği kararı aldıklarını belirterek, bu yıl içerisinde serbest ticaret anlaşmasını imzalamayı umduklarını ifade etti. Mevkidaşı ile görüşmede ikili ve bölgesel konuların da ele alındığını söyleyen Çavuşoğlu, Afganistan ve Pakistan arasındaki ilişkiler konusunda hem Türkiye’nin inisiyatif aldığını, hem de diğer uluslararası girişimleri desteklediğini ifade etti.

Sertaç Aziz ise iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin ve bağların kuvvetli olduğuna değinerek, 15 Temmuz darbe girişiminde Türk halkının gösterdiği iradeyi takdirle karşıladıklarını kaydetti. Aziz, ayrıca, iki ülke arasında ticaret hacmini artırmak ve işbirliği alanlarını genişletmek istediklerini sözlerine ekledi. ()

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 02.08.2016 12:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol