banner200
banner222
10 Ağustos 2016 Çarşamba 08:43
'Dış politikada görünenler ile gerçekler farklı’
banner188
banner213
banner230

İDİL ATASOY

Yenikapı Mitingi’nde özellikle dış politikaya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı’nın Türkiye’yi yalnız bırakmasından yakındı. Batı ile ilişkilerin giderek gerildiği günlerde Rusya ile yapılan görüşme de dikkat çekti. Dış politika konusunda yaptığı analizlerle bilinen Semih İdiz’le içinde bulunduğumuz süreci değerlendirdi.

Semih İdiz, Türkiye’nin konumunu şu ifadelerle açıkladı: Şuan dış politika açısından sağlıklı bir konumda olduğumuzu düşünmüyorum. Darbe girişimi öncesinde bir takım açılımlar vardı. Rusya’ya ve İsrail’e açılımla Türkiye bir çeşitliliğe gidiyordu. Ama bütün bunlar şuan da biraz arka plana düşmüş gibi duruyor. Tabii Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Rusya ziyaretinin sonuçlarına da bakmamız gerekiyor. Ama mevcut ortamda Türkiye’nin dış politikası açısından sağlıklı ve sağlam bir durumda bulunduğuna inanmıyorum. Tabi ki bu durum önümüzdeki haftalarda daha çok netleşecektir.

Bu tablo kullanılacaktır

İdiz, Yenikapı’da oluşan atmosferin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından uluslararası konjonktürde kullanılıp kullanılmayacağını sorduğumuzda ise şunları söyledi: Bu tablo elbette kullanılacaktır. “Sesimizi duy Avrupa” sloganı zaten mevcut. Fakat bunu nereye kadar götürebilir? Türkiye’nin Avrupa ile ilişkilerinin çok eski bir geçmişi var ve somut çıkarlara dayanıyor. Herkes şuanda biraz duygusal davranıyor ve aynı duygusallığı Avrupa tarafında da görüyoruz. Ama ortam yatıştıkça daha sağduyulu sesler yükselmeye başlayacaktır.

İzole olundu

Semih İdiz önümüzdeki süreci ve Türkiye’nin pozisyonunu ise şu sözlerle değerlendirdi: Türkiye şuan da güçlü bir konumda değil tam tersi edilgen bir durumda. Türkiye yanlış politikalardan dolayı Suriye ve Ortadoğu’da izole oldu. Bu mevcut sürecin devam etmesi halinde izolasyon devam edecektir. Bu çerçevede Rusya ile ilişkilerini geliştiriyor görüntüsü vermek isteyecektir. Ama Rusya ile çok ciddi görüş ayrılıkları var. Kolay aşılamayacak Suriye, Kırım, Kıbrıs gibi konular var. Rusya ile ilişkiyi Batı’ya alternatif göstermek çok doğru değil.

Dış politikadaki konumumuza da değinen İdiz, dış politikada tartışılan konularla gerçekler arasında açı farkını şöyle açıkladı: Avrupa’dan giderek uzaklaştığımız görüntüsü veriyoruz. Ancak Türkiye’de görüntü ve gerçek farklı şeyler. Şuan da Amerika’ya kızıyoruz ama NATO üyeliğimizin tehlikeye düşmesini istemeyiz. NATO’ya ihtiyacı olan bir ülkeyiz bunu bütün Körfez Savaşları gösterdi. Şuanda da Türkiye’nin sınırlarını NATO’dan gelmiş olan patriot füzeleri koruyor. İncirlik’ten katılan IŞID karşıtı operasyonlara Türkiye’de katılıyor. Bütün bunlara entegre o yüzden Batı’dan uzaklaşma kavramını iyi incelemek ve oturtmak lazım.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 10.08.2016 08:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol