banner200
banner222
28 Ağustos 2016 Pazar 20:23
Devlet tiyatroları sadece yerli oyunları oynayacak!
banner188
banner213
banner230

Devlet Tiyatroları Genel Müdür Nejat Birecik bu yıl kurumda sadece yerli oyunların sahneleneceğini açıkladı.

Karar’da yer alan habere göre DT bu yıl ‘Türkiye’nin Perdeleri Türk Tiyatrosuyla Açılıyor’ sloganıyla yeni sezona başlayacak. DT 4 Ekim’de 8 oyunla, 12 bölge ve 65 sahnede perdelerini açacak.

Yeni sezondaki repertuvara dair bilgiler veren Birecik, “Milli, manevi duyguları pekiştirmek için hümanist vatan milliyetçisi sanatçılar olarak vatan bütünlüğüne, birliğine katkıda bulunmak amacıyla sadece yerli oyunlarla sahnelerimizi açıyoruz” diye konuştu.

Yeni sezonun yerli oyunları arasında; Ahmet Hamdi Tanpınar’ın aynı adlı eserinden Kenan Işık tarafından sahneye uyarlanan ve yönetmen koltuğunda Nurullah Tuncer’in oturduğu ‘Huzur, Recep Bilginer’in yazdığı Zafer Kayaokay’ın yönettiği ‘Yunus Emre’, Nahit Sırrı Örik’in kaleme aldığı’Düşüş’yer alıyor. Ayrıca ‘4. Murat’, ‘Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe’ ve ‘Rumuz Goncagül’ gibi geçmiş senelerde sahnelenen oyunlar da izleyiciyle buluşacak.

‘DEVLET TİYATROLARINDA LİSTELER HAZIRLANIYOR’

Konuyla ilgili soL'a konuşan tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, “Resimli Osmanlı Tarihi ve Çıkmaz Sokak” isimli oyunların da bitirildiğini açıklayarak, Birecik'in bölge müdürlerini aradığını ve oyunların provalarının durdurulmasını istediğini söyledi.

Devlet Tiyatroları'nda ve Devlet Tiyatroları dışındaki tiyatlaroların repertuarlarında yıllardır bulunan oyunun “darbeyi anlatma” gerekçesiyle yasaklandığını söyleyen Aydın, yapılanın “yasakçılık” olduğunu ve Türkiye'de “bir ilk” olduğunu söyledi.

Birecik'i genel müdür vekili atayan bakanlık müsteşar yardımcısının “FETÖ'cülükten” yakalandığını aktaran Aydın, Birecik'in oyunlara yasak getirme “haddi ve yetkisi olmadığını” belirtti. Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili'nin, bölge müdürlerinden onlarca tiyatrocunun atılmasını istediğini duyuran Orhan Aydın, yapılanın yasal olmadığını ve “faşizm” olduğunu vurguladı. Hem Devlet Tiyatroları'nda hem de opera, bale, senfoni ve korolarda listelerin hazırlandığını açıklayan Aydın, soruşturma başlatıldığını da aktardı.

Orhan Aydın “Sanatçılar Girişimi olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.08.2016 20:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol