banner200
banner222
11 Mayıs 2016 Çarşamba 13:24
Dersim'in dörtte biri yalnız yaşıyor
banner188
banner213
banner230

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de hanehalklarının yüzde 66,9'unun çekirdek ailelerden oluştuğu, nüfusun yüzde 4’ünün tek başına yaşadığı belirlendi. Tek kişilik hanehalkı oranının en yüksek olduğu il ise yüzde 23,5 ile Dersim oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 İstatistiklerle Aile verilerini açıkladı. Açıklamada, aile; evlilik, kan bağı ve yasal yollarla birbirine bağlı, karşılıklı hak ve yükümlülüklerle bir arada yaşayan bireyler topluluğu olarak tanımlandı. Hanehalkının ise, aralarında akrabalık bağı bulunsun ya da bulunmasın aynı adreste yaşayan bir veya birden fazla kişiden oluşan topluluk olduğu bildirildi. Yapılan açıklamada, Türkiye’de özel hanehalkı tiplerinin ilk kez idari kayıtlara dayalı olarak Türkiye ve iller düzeyinde üretildiği de belirtildi.

HANEHALKLARININ YÜZDE 66,9'U ÇEKİRDEK AİLELERDEN OLUŞUYOR

Çekirdek aile; yalnızca eşlerden veya eşler ve çocuklarından veya yalnız ebeveyn ve en az bir çocuğundan oluşan aileler olarak tanımlandı. Bu tanım kapsamında, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, 2015 sonuçlarına göre, Türkiye’de çekirdek ailelerden oluşan hanehalklarının oranı yüzde 66,9 olarak belirtildi. Tek kişilik hanehalklarının oranı ise yüzde 14,4 oldu.

Birden fazla çekirdek aile veya en az bir çekirdek aile ile çekirdek aile üyesi olmayan en az bir kişiden oluşan aile olarak tanımlanan geniş ailelerden oluşan hanehalklarının oranı yüzde 16,5 oldu. Çekirdek aile bulunmayan hanehalklarının oranı ise yüzde 2,2 olarak belirlendi.

NÜFUSUN YÜZDE 4'Ü TEK BAŞINA YAŞIYOR

Nüfusun yüzde 63,9'unun çekirdek aileden oluşan hanehalklarında, yüzde 27,6'sının geniş ailelerden oluşan hanehalklarında ve yüzde 1,5'inin ise çekirdek aile bulunmayan hanehalklarında yaşadığı belirlendi. Tek kişilik hanehalklarında yaşayan nüfusun oranı ise yüzde 4 oldu.

HANEHALKLARININ YÜZDE 7,8'İNDE YALNIZ EBEVEYN VE ÇOCUKLAR YAŞIYOR

Türkiye'deki toplam hanehalklarının yüzde 7,8'inde yalnız ebeveyn ve çocukların yaşadığı tespit edildi. Toplam hanehalklarının; yüzde 1,6'sı baba ve çocuklarından, yüzde 6,2'si ise anne ve çocuklarından oluştu. Nüfusun ise yüzde 1,1'inin baba ve çocuklarından oluşan hanehalklarında yaşadığı, yüzde 4,6'sının anne ve çocuklarından oluşan hanehalklarında yaşadığı belirtildi.

YALNIZ EBEVEYN VE ÇOCUKLARDAN OLUŞAN HANEHALKLARI EN ÇOK DERSİM

Yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 14,9 ile Tunceli, en düşük olduğu il ise yüzde 8,5 ile Bayburt oldu. Yalnız anne ve en az bir çocuğundan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu iller yüzde 11,9 ile Tunceli ve yüzde 11,7 ile İzmir oldu. En düşük olduğu iller ise yüzde 6,7 ile Burdur ve yüzde 6,8 ile Bayburt oldu. Yalnız baba ve en az bir çocuğundan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu iller ise yüzde 3,5 ile Malatya ve Eskişehir, en düşük olduğu il ise yüzde 1,4 ile Kayseri olarak açıklandı.

TEK KİŞİLİK HANEHALKI ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU İL DERSİM OLDU

Tek kişilik hanehalkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 23,5 ile Tunceli oldu. Bunu yüzde 22 ile Eskişehir ve yüzde 21,9 ile Gümüşhane izledi.

TEK KİŞİLİK HANEHALKI ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU İL DİYARBAKIR OLDU

Tek kişilik hanehalkı oranının en düşük olduğu il yüzde 7,7 ile Diyarbakır oldu. Bunu yüzde 7,9 ile Batman ve yüzde 8,2 ile Van izledi.

ÇEKİRDEK AİLELERDEN OLUŞAN HANEHALKI ORANI EN YÜKSEK OLAN İL KAYSERİ OLDU

Çekirdek ailelerden oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 72,7 ile Kayseri oldu. Bunu yüzde 72,3 ile Osmaniye ve yüzde 72,1 ile Ankara takip etti.

ÇEKİRDEK AİLELERDEN OLUŞAN HANEHALKI ORANI EN DÜŞÜK OLAN İL ŞIRNAK OLDU

Çekirdek ailelerden oluşan hanehalkı oranının en düşük olduğu il yüzde 53,8 ile Şırnak oldu. Bunu yüzde 57,1 ile Kastamonu ve yüzde 57,9 ile Tunceli izledi.

GENİŞ AİLELERDEN OLUŞAN HANEHALKI ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU İL ŞIRNAK OLDU

Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 32,5 ile Şırnak oldu. Bunu yüzde 29,5 ile Hakkari ve yüzde 27,8 ile Ağrı izledi.

GENİŞ AİLELERDEN OLUŞAN HANEHALKI ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU İL ÇANAKKALE OLDU

Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranının en düşük olduğu il yüzde 10,2 ile Çanakkale oldu. Bunu yüzde 11,2 ile Balıkesir ve Eskişehir, yüzde 11,6 ile de Ankara izledi. (ANKA)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 11.05.2016 13:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol