banner200
banner222
09 Mayıs 2016 Pazartesi 12:43
Demokrat Parti'den 'tavşan Parti' açıklamalarına yanıt
banner188
banner213
banner230

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, son günlerde medyada yer alan ve partisine ilişkin, "tavşan parti" ifadelerinin kullanılmasına tepki göstererek, "Bu tür zihin jimnastiklerinde ilk akla gelebilecek yapı tabiatıyla 70 yıllık geçmişiyle Demokrat Parti. Öte yandan kullanılan 'tavşan parti' ifadesi çok hoş değil" dedi.

Uysal, 'ya yaptığı açıklamada, bazı medya kuruluşlarında yer alan, "Eski MHP Milletvekili Meral Akşener'in, olağanüstü kurultay toplayarak, MHP'nin başına geçmeyi hedeflediği, bu hedef tutmazsa 'tavşan parti' olarak DP'nin başına geçeceği" yönündeki haberleri dikkatle takip ettiklerini belirtti.

Uysal, "Bu tür zihin jimnastiklerinde ilk akla gelebilecek yapı tabiatıyla 70 yıllık geçmişiyle, Demokrat Parti. Öte yandan kullanılan 'tavşan parti' ifadesi çok hoş değil. 70 yıllık bir geçmişi olan bir partiye kalkıp böyle bir ifade kullanmak çok doğru bir şey değil." diye konuştu.

"TAVŞAN PARTİ" FORMÜLÜ NEDİR?

Seçime, erken seçime girmeye olanak sağlamak için "sıfırdan teşkilatlanmak yerine" var olan bir partinin yönetimini devralma şeklinde yapılan iş birliği, "tavşan parti" formülü olarak ifade ediliyor.

Siyasi Partiler Kanunu'nun 36. maddesinde, "Siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunması şarttır." hükmü yer alıyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 09.05.2016 12:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol