banner200
banner222
19 Nisan 2016 Salı 13:23
Demirtaş'tan 1 Mayıs çağrısı
banner188
banner213
banner230

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamalardan satırbaşları şöyle:

- 1 Mayıs yaklaşıyor, emekçinin sorunları 1 Mayısa’ta ifade edilecek düzeyle sınırlı değil. Çok değerli emek örgütlerinin, sendikaların genel başkanları burada. İşçinin emekçinin sorununu konuşacağız fakat şunu bilerek, işçi sorunu, emekçi sorunu derken bir azınlığın küçük bir grubun sorunundan söz etmiyoruz. Geçiştirebileceğimiz, görmezden gelebileceğimiz bir mevzudan söz etmiyoruz. Elbette ki işçi, emekçi, Türkiye’yi veya dünyayı omuzların sorunlarını taşıyanların sorunlarını bir grup toplantısında çözecek değiliz.

- Bizim dokunulmazlığımızı da konuşacağız ama işçinin dokunulmazlığını kaldıran bu yasa daha ciddi mevzudur. Şimdi, tabii ki Türkiye’de basın özgürlüğü, medya özgürlüğü, yurttaşların haber alma hakkıyla ilgili tarihimizin en karanlık dönemlerden birini yaşadığımız için duyurma şansımız da pek yok.

- İşçinin, emekçinin sorunu derken, %85’lik bir nüfusun sorunundan söz ediyoruz. Geçiştirilebilecek bir konudan söz etmiyoruz.

- Türkiye, işçiler için, Çin’den daha beter bir ülkeye dönüşebilir. Artık işçi, emekçi ülkesi değil, bir köle ülkesi oluyoruz.

- Kıdem tazminatınızı hiç edecekler. Çalışanlar bilirler, her bir yıl için kıdem tazminatı hak edersiniz. Süreyi doldurduğunuzda kıdem tazminatınızı alabiliyorsunuz. Şimdi devlet diyor ki; senin kıdem tazminatınızı keseceğim, fonda toplayacağım.

- İşsizlik fonu... Hırsızlığın daniskası buralarda dönüyor işte!

1 MAYIS ÇAĞRISI: TAKSİM TARİHİDİR FAKAT ALANLARA ÇIKMAK ŞARTTIR

- Her zaman patrondan yana olanlar bu ülkenin ümmüğünü sıktılar. Bu yasayla birlikte bu işi zirveye taşımak istiyorlar. Buna hep birlikte karşı çıkmamız lazım. Bu hepimizin meselesidir. İşçinin dokunulmazlığı kalktıktan sonra toplumu teslim almak kolay hale gelecektir.

- 1 Mayıs'ta herkesin alanlarda olması lazım. Nerede bir alan varsa o alanı doldurup emekçinin sesini duyurmamız lazım. Taksim tarihidir fakat böyle bir dönemde alanlara çıkmak şarttır. Taksim'e çıkılmıyorsa başka alanlara... (Cumhuriyet'ten alınmıştır.)

Ayrıntılar gelecek...

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 19.04.2016 13:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol