banner200
banner235
banner225
22 Haziran 2016 Çarşamba 14:23
Demirtaş: Yıldırma amaçlı tutuklamalar
banner188
banner213
banner230

BİRGÜN-ANKARA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Başkanları Şebnem Korur Fincancı'nın Özgür Gündem Gazetesi’nde nöbetçi yayın yönetmeni olduğu için tutuklanması sonrası Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nı (TİHV) ziyaret etti. Eş Genel Başkan Yardımcıları Fatma Kurtalan, Alp Altınörs ve Urfa milletvekili Osman Baydemir ile birlikte TİHV’i ziyaret eden Demirtaş’ı Genel Sekreter Metin Bakkalcı, kurucu başkan Yavuz Önen ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı.

''İnfaz listesi var"

İkili görüşmelerin ardından konuşan Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı işaret ederek, “Saray’daki zat başta olmak üzere, AKP’nin elinde bir infaz listesi var ve bu listeden gerçekleştirilen tutuklamalar tamamen yıldırma amaçlı tutuklamalardır. Barıştan yana olan tüm kesimleri tehdit etme, sindirme operasyonlarıdır” ifadelerini kullandı.

TİHV Başkanı Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin’in Özgür Gündem’de nöbetçi yayın yönetmenliği yaptıkları gerekçesiyle tutuklanmalarının kabul edilemez olduğunu ifade eden Demirtaş, “Hukuk, ilk defa dün katledilmedi ancak insanın kanını donduran bir durum yaşandı. Hiçbir hakim böylesi şahıslara asla hüküm veremez. Bugün ya da yarın serbest bırakılabilirler ama onların orada bir dakika bile kalacak olması skandaldır" dedi.

"Verilecek cevap korkunun üzerine gitmektir"

Fincancı, Önderoğlu ve Nesin’in serbest bırakılmasını isteyen Demirtaş, şunları söyledi:
“Bu iktidarın Şebnem Korur Fincancı'yı tutuklaması, kendisi için yeni bir şeref madalyası olmuştur. Bir kez daha AKP hükümeti, haksız işlemi karşısında bir şeref madalyası daha aldı. Baş edemeyeceklerini bildikleri herkesi ya tutuklayacaklar ya da siyasi infazlarla ülkeyi kan gölüne çevirecekler. Biz el ele verdikçe bu karanlığı yenebileceğimize inanıyorum. Türkiye toplumundan tek bir isteğimiz var. Bunlar sizi yıldırmak için yapılabilir. Bunlara verilecek tek cevap korkunun üzerine gitmektir. Biz korkarsak çocuklarımız korku dolu yarınlara uyanacak. Biz korkarsak, Saray'daki zat, elinde kibrit, her yana benzin döküp yakmakla yıkmakla tehdit edebilir."

"Fincancı sembol isim"

Demirtaş’ın açıklamasının ardından konuşan TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, Fincancı’nın Türkiye’deki ve Dünya’daki insan hakkı ihlallerinin ortaya çıkarılmasında verdiği mücadele nedeniyle sembol bir isim olduğunu ifade etti. İstanbul protokolünden, Bosna’daki katliamlara kadar birçok olayın aydınlatılmasında Fincancı’nın varlığına dikkat çeken Bakkal, yaşananların tam bir hukuk skandalı olduğunu söyleyerek, tüm kesimleri haksız tutuklamalara karşı tepki göstermeye davet etti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 22.06.2016 14:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol