banner200
banner222
09 Mart 2016 Çarşamba 14:43
Demirtaş: Newroz yasla değil adeta bayrama gider gibi
banner188
banner213
banner230

Bu yılki Newroz karşılaması programının 17 Mart tarihinde başlayacağı açıklandı.

Diyarbakır'da kutlama tarihi 21 Mart olarak belirlenirken final 22 Mart günü Cizre’de gerçekleştirilecek.

DTK, HDP, DBP ve HDK tarafından yapılan açıklamada bu yıl Newroz sloganının 'Direnerek kazanacağız’ olarak belirlendiği duyuruldu.

DTK, HDP, DBP ve HDK Eş Başkanları Diyarbakır’da yaptıkları açıklamayla Newroz kutlamalarına katılım çağrısında bulundu.

Evrensel'de yer alan habere göre toplantıda Kürtçe konuşan Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Selma Irmak yaptığı konuşmada, “Newroz, yüzyıllardır barış, kardeşlik, özgürlük ve eşitlikle anılıyor. Bu topraklarda büyük bir coşkuyla kutlanıyor” dedi.

Zor bir süreç yaşadıklarını ifade eden Irmak, “Ağır bir kış yaşadık. Newroz ile beraber güzel, güçlü günlerin gelmesini diliyoruz. Kürdistan’da zulme, köleliğe karşı bir direniştir Newroz” dedi.

Daha sonra konuşan Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, geride kalan son üç Newroz’u hatırlatarak, “Bu Newrozlarda Sayın Öcalan’ın mektupları savaşın bitmesi, barışın sağlanması için herkesim de büyük bir umut yaratmıştı. Ne yazık ki o süreç iyi değerlendirilemedi. Şimdi ise kanın aktığı, barış masasının dağıtıldığı bir süreçte Newroz’u karşılıyoruz. Geçen süreç iyi değerlendirilseydi bambaşka bir Türkiye ve Ortadoğu’da bir kutlama yapardık. Cenazeler karşılamak yerine bu ülkeyi bir barış adasına çevirebilirdik” dedi.

AKP’nin halen bu sürecin özeleştirisini vermek yerine herkesimi düşmanlaştırdığını ifade eden Demirtaş, “Halkın, ülkenin ihtiyaçları yerine kendi ihtiyaçlarını gözeten bir süreç işletiyorlar. Şimdi ise Newroz yeni bir umut olarak kapımıza dayadı. Yaşananlara karşı Newroz’u bir yas havayla karşılamayacağız. Kawa’nın çocukları gibi karşılayacağız. Yenibir yolu açmanın başlangıcıdır Newroz. Adeta bayrama gider gibi karşılanmalı Newroz. O meydanda taziye değil özgürlük hayalimizi haykıracağız” dedi.

Yapılan açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Demirtaş, İmralı’dan bu yıl bir mektup beklemenin saflık olacağını söyledi. Geçmiş yıllarda farklı bir sürecin devrede olduğunu kaydeden Demirtaş, “Gelen mektuplardan hükümetin de bilgisi vardı. Bir müzakere süreci işliyordu. Ancak şimdi Newroz'a 10 gün kaldı ne bir görüşme var ne de bir müzakere. Bir yıla yakın bir zamanda tecrit uygulanıyor. Ama kendisi bir mektup göndermek isterse ve Adalet Bakanlığı bize ulaştırışa bunu halkımızla paylaşmaktan gurur duyarız” dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 09.03.2016 14:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol