banner200
banner235
banner225
17 Mart 2016 Perşembe 12:43
Demirtaş hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten fezleke
banner188
banner213
banner230

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın dokunulmazlığının kaldırılması için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından fezleke düzenlenerek Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Fezlekede, Demirtaş’ın Rusya ziyareti dönüşü Atatürk Havalimanı’nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’ya yönelik olarak “Basın yolu ile hakaret” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarını işlediği iddia edildi.

ŞİKAYETÇİ VATANDAŞLAR MÜŞTEKİ OLDU

'nın haberine göre, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, 24 Aralık'ta Rusya ziyareti dönüşü Atatürk Havalimanı’nda yaptığı konuşma üzerine Bursa’da oturan 9 vatandaş Başbakanlık İletişim Merkezi’ne şikayette bulunmuştu. Şikayete konu dilekçe, suç yeri nedeniyle Bakırköy Adalet Sarayı’na gönderildi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Nafiz Özkalay, yasama dokunulmazlığı bulunan Demirtaş’ın dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlayarak, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderdi. Fezlekede, BİMER’e şikayette bulunan 9 vatandaş müşteki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu mağdur, Selahattin Demirtaş da şüpheli sıfatı ile yer aldı.

TBMM’DEN YASAMA DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI KARARININ ALINMASI…’

Demirtaş’ın soruşturmaya konu açıklamalarına yer verilen fezlekede, şu ifadeler yer aldı:

“Açıklamadaki sözleri ile T.C. Cumhurbaşkanı ve Başbakanına halk nezdinde küçük düşürücü, onların onur ve saygınlığını zedeleyecek ifadelerde bulundu. Cumhurbaşkanı ve Başbakana karşı hakaret suçlarını işledi. Ayrıca TCK 216/1 maddesinde yer alan ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçunu işledi. Bu beyanları halen, her gün şiddetli şekilde gerçekleşen terör eylemleri göz önüne alındığında, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkma halinin varlığının aşikar olduğu, şüphelinin böylece müsnet suçları işlediği ve halen 1 Kasım 2015 tarihli seçimlerde İstanbul 1. Bölge Mellitvekili seçilerek milletvekili olduğu anlaşılmaktadır.”

Milletvekili olan Demirtaş’ın Anayasa’nın 83. maddesi gereğince yaşama dokunulmazlığı bulunduğu hatırlatılan fezlekede, “Müsnet suçları işlediği anlaşılan ilgili hakkında Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 83. maddesi gereğince Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden yasama dokunulmazlığının kaldırılması kararının alınması gerektiği görüş ve kanaatiyle fezleke ve ekleri ilişikte sunulmuştur”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 17.03.2016 12:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol