banner200
banner235
banner225
28 Şubat 2016 Pazar 19:02
Demirtaş Batman'daki ''Barış Mitingi'nde konuştu
banner188
banner213
banner230

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mersin’in ardından Batman’da düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı “Barış Mitingi”nde konuştu.

imc tv'nin haberine göre, konuşmasında Dolmabahçe Mutabakatı’nın yıldönümü olduğunu anımsatan Demirtaş, masayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devirdiğini söyledi, “Erdoğan seçimde kaybedeceğini görünce savaşı devreye koydu,” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu da eleştiren Demirtaş, “Katliamcı bir Başbakan diye tarihe geçeceksin,” dedi.

Demirtaş, diyalog yoksa bunun karşısında direnişin olacağının altını çizerek de, “Ya bir yol bulacağız ya da bir yol açacağız,” diye konuştu

Demirtaş’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Bu halk kimseden korkmuyor”

“Bugün 28 Şubat hem post modern darbenin yıl dönümü hem de Dolmabahçe Mutabakatı ve Yaşar Kemal’in ölüm yıldönümü.

“Özellikle Batman gençliği, kadınlar, esnaflar sizlere sizin mücadelenizi anlatmaya gelmedim. Sırat köprüsündeyiz, anlatmaya gelmedik. Herkesin görmesi gereken şey şehirlerimizi harabeye çevirerek, cenazeleri yakarak, yürütülen zulüm politikasının boş olduğunu göstermeye geldik. Sizler sadece son birkaç ayda yürüttüğünüz zalim politikanızla binlerce kişinin ölümüne sebep oldunuz. Bu politikaların kimseyi korkutmadığını göstermeye geldik. AKP’nin hem uzunu hem de kısasından, bu halk Allah’tan başka kimseden korkmuyor. Öyle laf olsun torba dolsun söylemiyorum.

Davutoğlu’na yanıt

“’Bunlar Ruslarla işbirliği yapan Ermeniler gibidir’ diyorlar, demek istiyorlar ki ‘Ermenilere 1915’te ne yaptıysak size de aynısı yaparız’. Kafa bu kafa; katliam, ölüm politikası göstermekten başka bir şey değil. Gelip Bingöl’de katliamla tehdit ediyor. Biz birlik ve ittifakımıza güveniyoruz. Artık bir halkın gücüyüz. Gazi Muhammed’in Çarçıra’daki vasiyetine bağlıyız. Mahabat Cumhuriyeti’nin devlet başkanı Gazi Muhammed’in bize bir vasiyeti vardı. ‘bir birinize güvenin tek vücut olun’ Kendisi de bunun acısını çekerek idam edildi.

“Zannediyor musun Davutoğlu biz tarihten ders çıkarmadık. Senin tarih diye yalan yanlış anlattıkların, biz gerçek bir geçmişle bir hakikat oluşturduk. Geçmişten dersler çıkararak Şeyh Sait, Gazi Muhammed’ten biliyoruz. Kaderimiz sizin iki dudağınızın arasında değil. Kurbanlık koyun olmadığımızı da gösterelim.

“Tarihten söz ediyor. Malazgirt’ten Alparsalan’dan bahsediliyor. Malazgirt’ten Alparsalan’ı konuşurlar Mervani’yi konuşmazlar. Yüz sayfa tarih yazılıyor ama Mervani Kürt Devleti’nin 10 ordusuyla Anadolu’ya girdiğini bulamazsınız. Siz yazmadınız diye okunmayacak mı bu tarih. Gençlere özel ricamdır. Gazi Muhammed’in başına Mele Mustafa, Şeyh Said’in başına neler geldiğini bilmeyen, Dersim, Zilan, Ağrı’da neler yaşandığını bilmeyenler geleceğini öğrenemez. Gerçek tarihinizi öğrenin. Amed Zindanı’nı öğrenin. Hakkı’yı, Mazlum’un yaptıklarını bilmeyenler bugünü öğrenemez. Önce tarihimizi öğreneceğiz. Okunan tarih kitapları yabancılaşmaktan değil. İnkılap yalan tarih kitabını yazmışlar iki Kürt kelimesi geçiyor o da Zararlı Cemiyetler diye geçiyor. Kürt tarihinin dili, kültürü kitaplarda.

“Ey Davutoğlu kalın kalın kitaplar yazıyorsun ama boş boş yazıyorsun. Siz Kürtleri yok sayınca Kürtler yok olmuyor. Yüz yıldır bu yalan, ‘kar kurt’ dediler, ‘kuyruklu’ dediler tam Kürt olduk bu sefer siz halk değilsiniz. Biz neyiz ey Davutoğlu? En çok konuşulan dördüncü dilden biri Kürtçedir. Bu coğrafyanın en kadim halkı Kürtlerdir. AKP Kürtleri halk olarak görmüyor. Onlara biat ettikçe değerli oluyor. Kürtleri sanki uzaydan yanlışlıkla düşmüş olarak görüyorlar. Peki, kendilerinden başka kimi kandırabiliyorlar. Öylesi çocuk yalanlarla politikalarla kendilerini dünyaya rezil ettiler. Buraların kadim halkıyız.

“Rüzgar ekiyorsunuz fırtınaya yol açıyorsunuz”

“Yüz yıl önce büyük sahtekârlarla bugün Ortadoğu coğrafyası, Kürdistan, cetvelle çizildi. O emperyalistlerin çizdiğinin ne kadar gereksiz olduğu ortaya çıktı. Bu yanlıştan dönmenin faydası var. AKP’nin bayrağı altında birlik diyorsanız biz AKP’li değiliz. Türklükse biz Türk de değiliz. Öyle olunca ‘seni yok sayıyoruz’. Biz diyoruz o Kürt, o Türk, o Ermeni kalsın. Kürt halkı statüsüzlüğü, dilsizliği kabul edemez. AKP’nin önünde bu kadar muazzam bir şans var. Kürdistan’ın her parçası bu kadar özgürlüğe hasretken, kimseye zarar vermezken, siz Kürt gençlerini katledip kadınların bedenleri teşhir ederek bir kardeşlik çıkarıyorsunuz. Kusura bakmasınlar.

“Kimse zulümle abad olmadı siz de olmazsınız. Yarattığınız zulümde boğulacaksınız. Sizi bitiren bu katliamlar oldu. Katliamcı bir Başbakan diye tarihe geçeceksin. Rüzgar ekiyorsunuz fırtınaya yol acıyorsunuz. Böylesi acımasız politika bataklığa sürükledi. Kürt halkının elini tutman gerekirdi. Alparslan Kürtlerle savaşmaya gelmedi. Sen nasıl bir akılsızsın ki Kürtlere karşı savaş ilan ediyorsun.

Dolmabahçe Mutabakatı

“PYD sana defalarca el uzattı. Bizler de destek verdik. Suriye Kürtleri Türkiye Kürtleri arasında birlik olsun istedik. Kamişlo, Ankara’dan korkmasın dedik. Davutoğlu’nun politikaları ile nasıl bir yere geldik. Oradaki beslemeleri, Nusraları, DAİŞ’in cebini doldurup daha çok insanların ölümüne sebep oldular. Bu bölgenin hakimi ben olurumun sonudur.

“2 yıldır İmralı, Kandil’le görüşmeler yaptık. En nihayetinde Cumhurbaşkanı bilgisi dâhilinde Dolmabahçe’de oturan yetkililerin, Sayın Öcalan’ın desteğiyle bir mutabakat hazırlandı. O mutabakat tekrar açsın ve okunsun. Bu günlerde olup bitenleri anlar. O belgede 10 madde var. PKK’nin silahsızlanması da var. Savaşı bitirecek adımları atacaktık. Tarihiydi ve zorluklarla o güne gelindi.

‘Ya bir yol bulacağız ya da bir yol açacağız’

“Ya ölüm ya sıtma seçeneğinden başka seçenek yoksa biz kendi seçeneğimizi yaratacağız. Yolumuzu açacağız. Büyük İskender sefere çıktığında sıra sıra dağlara dayanıyor. ‘Bu dağlar aşılmaz büyük İskender diyor’ ki bizim bu dağı aşmak dışında başka seçeneğimiz yok. Ya bir yol bulacağız ya da bir yol açacağız. Özgürlüğe giden yolu tıkayanlar aciz siyasetçiler olarak anılacaksınız. Kürt, Türk halkı sizi lanetle anacak. Bize düşen şey ise bu zulüm politikaları karşısında direnmektir. Uzatılan elden anlamıyor ‘seni tanımam, seçimi tanımam’ diyorsa ‘konuşma yok diyalog yok’ diyorsa, barış istendiğinde tank, top çıkıyorsa bu halkta direnmekten başka ne yapabilir ki. Bunu asla kabul etmedik etmeyeceğiz.

Cizre’deki vahşetin yaşanmaması için çok uğraştık. Hepsi sivil insanlardı. Cizre’yle dayanışmaya gittiler. O kadar ahlaksız davranıldı ki oradaki tüm insanlar katledildi. Bu da kahramanlık diye yutturuluyor. AKP’de tek kahramanlık öyküsü yok. Düşman çıkara çıkara bu günlere geldi. Partiyi beraber kurdukları kişilerin üzerine basa basa Saray’a iktidara geldiler. Biz pazara kadar değil mezara kadar halkımızla gönül birliği yaptık.

“Batman’da miting yapamazsınız diye mitingimizi yasakladılar. Batman’ı seçilmişler temsil eder atanmışlar değil. Seçilmişleri görevden alacaksın, 3 imzayla atanmış kişilerle Batman halkına zulüm edeceksiniz. Herkes seçimle gelsin. Özyönetim budur. Atanmışlık despotizmdir. Seçimle işbaşına gelirse, yerel meclislerle başa gelirse daha iyi işler olur. Sizlerin direnişi, itirazınız onun kabusu. Tek adam rejimine izin vermedik, vermeyeceğiz. Kişilerle değil mücadelemiz. Mücadelemiz demokrasi mücadelesidir. Despotlukla ülkeyi yönetirseniz size boyun eğecek değiliz.

Suriye’deki ateşkes

“Biz çatışmalar sussun silahlar sussun diyoruz. Dün Suriye’de ateşkes ilan edildi. Ülkemizde de bu mümkün. Davutoğlu ateşkes deyince tüyleri diken diken oluyor. Davutoğlu ‘ateşkesi tanımayız’ diyor. Kimse senden izin istemiyor ki. Sen Suriye’de savaşan değilsin. Sen kendi ülken içinde ne yaptın ki Suriye’deki barış için konuşuyorsun. Savaşa karşı durmak istiyorsak direnmekten başka yolumuz yok.

“167 kişiyi yaktılar”

“Ölünün ayrı gayrı yoktur. Cenazeye ‘suçlu’ diyemezsin. Ailesine suçlu diyemezsin. 167 kişiyi yaktılar. Biz yine de asla intikam duygusunu körüklemedik. Ölümler hepimizin acısıdır dedik. İlkeli ahlaklı durmaya devam edeceğiz. Kimsenin acısıyla dalga geçmeyeceğiz. Tarih onu katliamcı Başbakan diye yazmış bu asla iflah olmayacak.

“Sur, Cizre, Nusaybin’de direnen halkımızın yanında olacağımızı belirtmek istiyoruz.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.02.2016 19:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol