banner200
banner235
banner225
01 Mayıs 2016 Pazar 08:23
Demirtaş: Barışı daha kararlı savunabilirdik
banner188
banner213
banner230

ÖMÜR ŞAHİN KEYİF- Washington

HDP lideri Selahattin Demirtaş, ABD’nin Başkenti Washington’da, Kürt Politikaları Araştırma Merkezi (KPRC) ve HDP’nin birlikte düzenlediği konferansta soruları yanıtladı.

Son olarak Aralık başında, Washington’u ziyaret eden Demirtaş, aradan geçen dört ayda Türkiye’de “hem insan hakları ihlallerinde hem de Cumhurbaşkanı merkezli yeni otoriter bir hatta totaliter bir rejim yaratma faaliyetlerinde muazzam bir artış yaşandığını söyledi. “Meclis baypas ediliyor” dedi.

Demirtaş, bölgede yaşanan çatımalar ve Ankara’da patlayan bombaların ardından ülkedeki gerilimin artışının, ‘iç savaşa’ evrilip evrilmeyeceğine dair bir soruya ise, “Ankara’da patlayan bombalar, yaşanan katliamlar, iki toplum arasındaki mevcut kutuplaşmayı biraz daha gergin hale getirdi. Hepimizi kaygılandıracak kadar tansiyon artmış durumda” diye yanıt verdi.


Demirtaş, yaşanan bu gelişmelerle ilgili de bir özeleştiri yaptı: “Çatışmaların yeni başladığı, başlayacağına dair verilerin ortaya çıktığı dönemlerde, çok daha güçlü ve kararlı şekilde barışı savunabilirdik, orada bir yetersizlik oldu, hazırlıksız yakalandık, Türkiye toplumu ne olup bittiğini anlamadan bir anda savaşa sürüklendi, partim o konuda biraz daha öngörülü, barış konusunda daha disiplinli hazırlıklı çarpıcı, vurucu etkili çıkış yapabilirdi, o ara dönemde zayıf kalındı.”

Cezaevine girebiliriz
Dokunulmazlıkların kaldırılması tartışmasına da değinen Demirtaş, “Kısa dönem sonra bir kısmımız cezaevinde de olabiliriz” dedi. Bu konudaki kaygılarının kişisel olmadığını, dokunulmazlıkların kaldırılmasının “Çılgınlığın geri dönülmez noktalara ulaşması, demokratik siyaset kanallarının geri dönemez şekilde kapatılması” anlamına geleceğini ifade etti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 01.05.2016 08:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol