banner200
banner235
banner225
02 Şubat 2016 Salı 17:42
Davutoğlu'ndan Demirtaş ve Mahsun Kırmızıgül'e sert tepki
banner188
banner213
banner230

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 2 ayı aşkın zamandır ablukanın sürdüğü Diyarbakır’ın Sur İlçesi için Toledo örneğini veren Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “Toledo düştükten sonra Franko faşizmi başlıyor ve Toledo faşizme karşı mücadelenin simgesi oluyor. Başbakan ‘Sur’u düşürüp Franko olmak istiyorum’ diyor. Biri Hitler, biri Franco. Burada yırttınız, orada nasıl kurtaracaksınız?” diye karşılık verirken, Başbakan Davutoğlu’ndan da Demirtaş’a yanıt geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi:

“Biz Franco’yu da biliriz. Marksist zulmü de biliriz. Güneydoğuyu Stalinist yaklaşımdan ve faşist düzenden kurtaracak olan da AK Parti’dir.

Faşist anlayışı bulunduğu bölgede yaşatan PKK’nın bundan bahsetmeye hakkı yoktur. Eski Türkiye’de nelerin yaşandığını sizler çok iyi biliyorsunuz. Eski Türkiye’de yasaklar vardır. OHAL vardı, yol kontrolleri vardı. Anlamsız ne kadar yasak varsa kaldırdık. Anadil üzerindeki kısıtlamaları tasfiye ettik.”

Mahsun Kırmızıgül’e de yanıt

Davutoğlu ayrıca, sanatçı Mahsun Kırmızıgül’ün, sokağa çıkma yasağı ve ölümlere tepki göstererek, kendisine, “Bu kadar zalim, merhametsiz nasıl oldunuz ey Başbakan?” diye seslenmesine de tepki gösterdi.

Davutoğlu, “Bu günlerde bir sanatçının bana doğru dönüp zalim ifadesini kullanması üzerine döndüm, gönül aynama baktım. Muhasebe ettim. Bir iç muhasebe yaptım,” dedi ve “Diyarbakır’da Çınar’da katledilen bu çocukların arkasında hangi zalimlerin olduğunu düşünsüz ve zalim kavramını kime kullanacaksa o zaman kullansın,” diye yanıt verdi.

Franco polemiği

Davutoğlu, çatışma ve operasyonlar sırasında yerle bir olan Diyarbakır’ın Sur ilçesini İspanya’daki Toledo gibi yeniden inşa edeceklerini belirtmiş, Demirtaş da Davutoğlu’nun bu sözlerine “Toledo düştükten sonra Franco faşizmi başlıyor. Başbakan ‘Sur’u düşürüp Franco olmak istiyorum’ diyor” diyerek yanıt vermişti.

Kırmızıgül’ün ‘zalim’ tepkisi

Sanatçı Mahsun Kırmızıgül, bölgedeki sokağa çıkma yasağı ve ölümlere tepki göstermiş ve Başbakan Davutoğlu’na, “Yaralı olan çocukları ve yaşlı insanları ölüme terk etmek hangi dinde yazar? Bu kadar zalim, bu kadar merhametsiz nasıl oldunuz ey Başbakan?” diye sormuştu. (İMC)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 02.02.2016 17:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol