banner200
banner222
08 Şubat 2016 Pazartesi 18:23
Davutoğlu ve Merkel'den ortak açıklama
banner188
banner213
banner230

Davutoğlu, Cizre'de yaralıların bulunduğu belirtilen binaya operasyon yapıldığı yönündeki iddialara ilişkin "Dün çıkan haberlerle ilgili olarak, resmi olarak bizim tarafımızdan yayınlanmamış, teyit edilmemiş hiçbir habere itibar edilmemesi lazım. Bu sabah Şırnak Valiliğimizce bir açıklama yapıldı, sadece ona itibar edilsin. Yaralıların mevcudiyeti anlamında da bir durum teyit edilmedi. Önümüzdeki kısa bir süre içerisinde inşallah Cizre'de operasyon tamamlanacak" dedi.

DAVUTOĞLU: SINIRIMIZA YAKIN BÖLGEDE 30 BİN SURİYELİ VAR

Başbakan Davutoğlu ve Almanya Başbakanı Merkel, Çankaya Köşkü'nde baş başa görüşmelerinin ardından ortak açıklama yaptı. Köşk'teki basın toplantısında Alman mevkidaşı Merkel'le Suriye krizini görüştüklerini belirten Davutoğlu, "Mülteci sorununu ele aldık. Suriye konusunda hepimizi kaygılandıran gelişmeler yaşanıyor. Rusya, Suriye'de sivillerin ölümüne neden oldu. Sınırımıza yakın bölgede 30 bin Suriyeli var. Yaklaşık 10 önemli konuda birlikte hareket etme konusunda anlaşmaya vardık. Saldırılara karşı diplomatik girişim kararı aldık. Halep'e dönük olan bu gayriinsani saldırı bir an önce bitmelidir. İnsan kaçakçılığını insanlık suçu olarak görüyoruz. AFAD ve Almanya Teknik Yardım Grubu, sınırdaki sığınmacılara yardım konusunda birlikte çalışacaklar" diye konuştu.

"KİMSE RUS HAVA SALDIRILARINI MAZUR GÖREMEZ"

Balıkesir'in Edremit İlçesi'ne bağlı Altınoluk Mahallesi'den, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek isteyen mültecilerin içinde bulunduğu teknenin alabora olması sonucu bugün 24 mültecinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Davutoğlu, "Kimse, 'Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor' diyerek açık bir etnik kıyım anlamına gelecek şekilde sürmekte olan Rus hava saldırılarını mazur göremez, ona tolerans gösteremez. Hiç kimse, 'Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor ve bütün yükü üstleniyor' diye Türkiye'den mülteciler konusunu tek başına üstlenmesini bekleyemez. Biz, insan kaçakçılığının her türlüsünü, her zaman insanlık suçu olarak, terörle eş bir suç olarak görüyoruz. Masum insanların beklentilerini, ümitlerini istismar ederek onları bilinmez, meçhule doğru götürmek, olabilecek en büyük insanlık suçlarından biridir. Bugün dahi Edremit açıklarında yine acı bir insani trajediyle karşı karşıya kaldık" ifadelerini kullandı.

"NATO'NUN GÖZETLEME MEKANİZMALARININ SINIRDA KULLANILMASI KONUSUNDA ÇABA SARF EDECEĞİZ"

Perşembe günü NATO Savunma Bakanları Toplantısı olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Suriye'den gelen mülteci akınının bütün sonuçları konusunda NATO'nun da devreye girmesi hususunda Türkiye ve Almanya birlikte bunu bir gündem maddesi olarak NATO'ya tavsiye edecek ve özellikle de NATO'nun da izleme, gözetleme mekanizmalarının sınırda ve Ege'de etkin şekilde kullanılması konusunda ortak çaba sarf edeceğiz" dedi.

MERKEL: 3 MİLYAR EURO'LUK ÖDEMENİN HIZLI OLMASINI İSTİYORUZ

Başbakan Davutoğlu'nun ardından açıklama yapan Almanya Başbakanı Merkel, mülteciler için Türkiye'ye yapılacak 3 milyar Euro'luk yardımın hızlı gerçekleşmesini istediklerini belirterek şöyle konuştu: "Londra'da çok başarılı konferans geçirdik. Binlerce kişi Rus bombardımanına maruz kalıyor. Mülteci kampında kalanlara Almanya da yardım edecek. Yasal zeminde göç için de hazırlık yapılmalı. Eylem planının amacı Türkiye'yi yalnız bırakmamak. Binlerce kişi Rus bombardımanından dolayı acı çekiyor. Rusya sivil toplumlara yönelik her türlü saldırıyı durduracaklarını açıklamıştı. Bu bildirge Rusya tarafından da imzalandı. Türkiye Suriye sınırına baktığımızda oradaki insanların korku içinde olduklarını görüyoruz. Mülteciler konusunda Almanya üzerine düşeni yapmaya hazır. O kamplardaki insanlara her türlü yardımı yapacağız. Emniyet güçleri arasında işbirliği olacaktır. Özellikle insan kaçakçılığı ile mücadele edeceğiz. İnsan kaçakçılığına karşı işbirliği yapacağız. NATO toplantısında bunu ele alacağız. Mültecilerin geri dönüşü için çalışmalar yürütülecek. 3 milyar Euro'luk ödeme söz konusu olacaktır. Bunun da hızlı olmasını istiyoruz"

"YASAL YOLLARDAN AVRUPA'YA GELMELERİNİ SAĞLAMAK İSTİYORUZ"

Başbakan Davutoğlu ve Alman mevkidaşı Merkel, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye'ye mülteciler için 3 milyar Euro'nun ödenmesi kapsamında bir takvim olup olmadığı sorulan Merkel, "Biz burada mümkün olduğu kadar kontenjan yaratarak yasal yollardan Avrupa'ya gelmelerini sağlamak istiyoruz. Bu şu anlama gelmektedir. Bir yandan mali ve maddi destek sağlamak. Bu Türkiye'nin bütün mültecileri kabul etmek zorunda olduğu anlamına gelmiyor. Arada tacirler, kaçakçılar var. Suçsuz insanlar denizde ölüyor. Yalnızca ocak ayında 300 kişi denize yaşamını yitirdi. Türkiye geçici bir vatan sağlamaktadır. Suriyeliler için evlerine, vatanlarına yakın olmak da önemli. Buralarda 3 milyar Euro harcama önemli olacaktır" ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU: KISA BİR SÜRE İÇERİSİNDE CİZRE'DE OPERASYON TAMAMLANACAK

Cizre'de yaralıların bulunduğu öne sürülen binaya operasyon yapıldığı iddiası sorulan Başbakan Davutoğlu, şöyle yanıt verdi:
"Dün çıkan haberlerle ilgili olarak, resmi olarak bizim tarafımızdan yayınlanmamış, teyit edilmemiş hiçbir habere itibar edilmemesi lazım. Bu sabah Şırnak Valiliğimizce bir açıklama yapıldı, sadece ona itibar edilsin. Öyle bir intiba oluşturuluyor ki sanki bir binada çok sayıda yaralı vardı ve oraya yapılan operasyonla çok sayıda ölüm olayı gerçekleşti. Böyle bir durum, yaralıların mevcudiyeti anlamında da bir durum teyit edilmedi. Önümüzdeki kısa bir süre içerisinde inşallah Cizre'de operasyon tamamlanacak. Türkiye'de her mücadele, demokratik hukuk kuralları içerisinde, şeffaf bir şekilde yürütülmektedir. Herhangi bir şekilde, kamuoyunu olumsuz şekilde etkileyecek algı operasyonlarına dikkat edilmesi gerekir. Bu sabah Valiliğimizin yaptığı açıklama, bu anlamda temel referans olarak alınmalıdır, diğer haberlerin bir kısmı önemli ölçüde spekülatif nitelik taşıyabilir. Bu konularda da kamuoyumuzun dikkatli olması icap eder"

"DEMOKRASİYLE VE SİVİL ÖZGÜRLÜKLERLE İLGİLİ HİÇBİR AYKIRI YÖNÜ YOK"

Dış basından bir gazetecinin Cizre ve Silopi'de insan hakları ihlalleri yaşandığına ilişkin bir sorusu için Davutoğlu, şunları söyledi:
"Benim vatandaşlarımın can güvenliği, teröristlerin özgürlük alanlarından daha önceliklidir. Bu, Fransa için nasıl doğruysa Türkiye için o kadar doğrudur. Fransız ordusu Fransa'nın başkenti Paris'e kendi halkını korumak için teröristlere karşı gerekli güvenlik desteğini sağlamışsa biz de silah deposu haline getirilen Cizre'de, Silopi'de, Sur'da kendi vatandaşlarımızın hayatını korumak için her türlü tedbiri alırız. Bunun demokrasiyle ve sivil özgürlüklerle ilgili hiçbir aykırı yönü yoktur. Bilinsin ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti Avrupa standartlarında bir demokrasidir. Avrupa standartlarında bir demokrasi teröre karşı hangi tedbirleri alıyorsa biz o tedbirleri alırız. Bu konuda gelecek eleştirileri dinleriz ama bizim için en kutsal şey, vatandaşlarımızın can, mal, namus ve genel insan hak ve özgürlüklerini korumaktır. Cizre ve Silopi'de yürüyen operasyonlar, yanı başında hiçbir devlet otoritesi kalmamış bir bölgeden sızan teröristlere karşı yürüyen faaliyetlerdir. Dünyanın hiçbir yerinde, demokratik bir ülke, halkına hesap veren bir ülke, ülkesinin bir bölgesinde, bir başka silahlı grubun bulunmasına müsamaha göstermez. Demokrasilerde güç kullanma yetkisi, sadece ve sadece halka hesap vermek durumunda olan meşru güvenlik güçlerindedir"

()

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 08.02.2016 18:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol