banner200
banner222
11 Şubat 2016 Perşembe 15:22
Davutoğlu: Rusya'yla NATO'nun çatışma riski var
banner188
banner213
banner230

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya'nın ‘tehlikeli bir oyun oynadığını' ileri sürerek, Türkiye-Suriye sınırında Rusya ile NATO'nun çatışma riski bulunduğunu iddia etti.

Lahey'de temaslarda bulunan Başbakan Davutoğlu, Hollanda Televizyonu'nun (NOS) sorularını yanıtladı.
BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Davutoğlu, Hollandalı gazetecinin, "Böyle bir anlaşmazlık oluşumuna tanıklık mı ediyoruz?" sorusu üzerine, böyle bir tehlikenin gerçekçi olduğunu söyledi.

Ahmet Davutoğlu, "Türkiye'nin Suriye sınırındaki yığınağı, askeri müdahale için hazırlık mı?" sorusuna karşılık, Türkiye'nin böyle bir planı olmadığı yanıtı verdi.

'BİZE SALDIRI OLURSA KARŞILIĞINI VERİRİZ'

Türkiye'nin uluslararası hukuka saygılı olduğunun altını çizen Başbakan, "Ancak bize bir saldırı olursa karşılığını veririz" dedi. Davutoğlu, son dönemde Türkiye'nin çabaları ile Avrupa'ya yönelik sığınmacı sayısında azalma olduğunu belirtti. Türkiye ve AB'nin önlemleri sayesinde sığınmacı sayısın günlük 3 binden birkaç yüze gerilediğini söyledi.

Başbakan, AB'nin sığınmacı krizi nedeniyle yapacağı 3 milyar euro'luk maddi yardımın henüz Türkiye'ye aktarılmadığını da açıkladı.

Davutoğlu'na göre bu para Türkiye'ye değil Suriye'den gelen sığınmacılara verilecek.

Başbakan, şu ana kadar Türkiye'nin sığınmacılar için 25 milyar dolar harcadığını söyledi.

‘GAZETECİLER YASALARA UYMAK ZORUNDA'

Mülakatın son bölümü basın özgürlüğü konusuna ayrıldı. Davutoğlu, Türkiye'de muhalif basının baskı altında olduğunu kabul etmedi.
Türkiye'nin düşünce özgürlüğüne saygı duyduğunu savunan Davutoğlu, gazetecilerin de yasalara uymak zorunda olduğunu söyledi.
Mülakatın yapan NOS Türkiye muhabiri Lucas Waagmeester, Türkiye'nin Lahey Büyekelçiliği'nde katı güvenlik önlemleri alındığını, ekibi ve eşyalarının 2 kez tepeden tırnağa arandığını anlattı.

Bu arada Hollanda basını Davutoğlu'nun ziyaretini ağırlıklı olarak sığınmacı sorunu kapsamında değerlendirdi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 11.02.2016 15:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol