banner200
banner222
05 Nisan 2016 Salı 13:03
Davutoğlu: Çözüm süreci de doğru siyasetti, bugünkü
banner188
banner213
banner230

Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Davutoğlu "Bugünkü terör operasyonları da çözüm süreci gibi doğru bir siyasetin parçasıdır” dedi.

Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Geri adım atmayan Salih Zeki Bey’i selamlatmak istiyorum. Hain terör örgütü tarafından kaçırıldı, ama kahramanca, onlara ders vere vere özgürlüğüne kavuştu. Onlar AK Parti’ye bu yüzden saldırıyorlar, AK Parti’liler ne zaman bir araya gelse bütün milletini temsil ediyorlar. İzmir ilçe başkanımızı, kahraman eşini huzurunuzda selamlıyorum. Geçtiğimiz aylarda Silopi’de operasyonlar devam ederken evi, arabası yakılmasına rağmen bugün buraya Şırnaklı kardeşlerimizi getiren Hatice Hanımefendi’ye teşekkür ediyorum.

Dağlık-Karabağ hattındaki, Ermenistan’ın saldırısıyla başlayan çatışmaları yakından takip ediyoruz, lanetliyoruz. Hayatını kaybeden can Azeri kardeşlerimize baş sağlığı diyorum. Aliyev’i çatışmalar esnasında aradım, AKP adına, TBMM’nin AKP grubu adına kendisine seslendim. Bütün dünya bilmeli ki, Türkiye, Ermenistan’a karşı Can Azerbaycan’ın yanındadır. Haklı davalarına desteği bugüne kadar olduğu gibi, destek vermeye devam edeceğiz, 78 milyon olarak Can Azerbaycan’ın yanında durmaya devam edeceğiz.
‘Hiçbir ön hazırlık olmadan binlerce Diyarbakırlı kardeşimiz…’

Yine millete hizmet yolunda yoğun bir haftayı geride bıraktık. Biliyorsunuz, geçtiğimiz cuma gününü Diyarbakır Sur’da geçirdik. Mekke, Medine, Kudüs ve Şam’dan sonra beşinci kutsal mekan olarak görülen Ulu Camii’de namaz kıldık.

Hiçbir ön hazırlık olmadan binlerce Diyarbakırlı kardeşimizin, Ulu Camii çıkışını doldurduklarında yaşadığım hislerimi tarif edemem. Sur’un planlamasını açıklamak için gitmiştim, Diyarbakırlı kardeşlerimiz öyle güzel karşıladı ki, miting yapmak zorunda kaldık.

Hele Saliha teyze, 80 yaşını aşmış haliyle saatlerce bizi beklemişti, bizi karşılamıştı. Elindeki tesbihi uzattı, “Bu tesbih size emanettir, Diyarbakır gibi emanettir, siz bize sahip çıktınız” dedi.

Her bir Diyarbakırlıya sahip çıkacağız, ülkemizin her bir vatandaşımıza sahip çıkacağız, ve Saliha Teyze’nin bu emanetini hep gönlümüzde taşıyacağız.

Diyarbakır halkı terörün karşısında dimdik durmuş, teröre teslim olmayacaklarını net olarak ortaya koymuştur. Vatandaşlarımıza teşekkür ettim, bir kere daha can-ı gönülden teşekkür ediyorum, her birini bağrıma basıyorum.

“DİYARBAKIRLI KARDEŞLERİME TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Doğu ve Güneydoğu’da insanlarımız terör örgütüne asla destek olmayacaklarıını açık bir şekilde ortaya koymuştur. Halka zulüm eden terör örgütüne asla geçit vermeyen Diyarbakırlı kardeşlerime teşekkür ediyorum. Öyle ki biz gitmeden önce günlerce bizi protesto etmek için gösterilere çağırdılar. Başbakan Diyarbakır’a geliyor kepenk kapatın dendi. Halk ise Başbakan Ankara’dan geliyor dediler ve bağırlarını açtılar. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar biz asla korkmadık, asla da korkmayacağız.

İnsanların eline silah vererek canlara kastedenler bizi birbirimizden ayıramaz. Biz teröre karşı da terörün açtığı yaraları sarmak için de vatandaşlarımızın yanındayız. Medeniyetimizin ışık şehiri Diyarbakır’ı asla onlara teslim etmedik, etmeyeceğiz. Nasıl yüreğimiz son ana kadar ayrılmaz bir parçaysa Sur’da Diyarbakır da bu vatanın ayrılmaz bir parçasıdır.

“SUR’U YENİDEN YAPILANDIRACAĞIZ”

“Sur’un yeniden yapılanmasında 3 önceliğimiz var” Birinci önceliğimiz Sur’daki vatandaşlarımız ev sahibi yapmak, ikinci önceliğimiz Sur’un tarihi dokusunu koruyarak yeniden imar etmektir. Üçüncüsü ise ticaret erbabının ticaretini canlandırmaktır. Çarşı kültürü özenle korunacak ve Diyarbakır mimarisine uygun bir şekilde yeniden inşa edilecek.

10 Nisan’da Diyarbakır Havaalanı’ndan Erbil’e, 1 Mayıs’tan itibaren de Kıbrıs’tan uçuş başlatıyoruz. Biz tarihimizin bize yüklediği sorumluluklardan bir an olsun vazgeçmeyeceğiz.

AK Parti iktidara geldiği günden beri, Türkiye’nin terör belasından kurtulması için çaba harcıyor. Biz milletimiz için varız, şartlar ne ise yapmaktan çekinmez, fedakarlık üstlenmekten kaçınmayız.

Çatışmaların durması, milletimizin huzur ve emniyete kavuşması için güçlü bir devletin yapması gerekeni yaptık. Biz huzur ortamı sağlarken, PKK terör örgütü çukur kazarak, hendek kurarak yeni bir süreç başlattı. Biz de her tehdide karşı yapılması gerekeni yaptık. Ve tarihin en büyük terörle mücadele operasyonlarını başlattı. Türkiye dün sürdürdüğü çözüm sürecinde nasıl doğru bir siyaset izliyorsa, bugün de terörle mücadelede doğru bir operasyon izliyordur. Milletimiz de bu iki sürece büyük bir destek vermiştir. Terörle mücadeleden geri dönüş yoktur ve asla da olmayacaktır.

11 Nisan’da da Şanlıurfadayım. Ankara dışında ilk Bakanlar Kurulu toplantımızı da yapacağız. İstiklal Madalyası’nı da götürmek nasip olur. Terör örgütünün siyasi kanadı bu ziyaretten rahatsız oldu. Bir başka kesim de ziyaret sonrası başlattığı kampanyalarla terörle mücadele kararlılığımızı sorgulamaya kalktı.

Bugün gelinen noktada, şehirlerimizi yaşanmaz hale getiren bu barbar terör örgütüne karşı büyük başarı elde ettik. Karşımızda gözü dönmüş bir terör örgütü var."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 05.04.2016 13:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol