banner200
banner222
10 Şubat 2016 Çarşamba 14:42
Davalık olan 'İftarlık Gazoz'un yapımcılarından açıklama
banner188
banner213
banner230

Geçtiğimiz haftalarda vizyona giren ve başrolünde Cem Yılmaz’ın oynadığı “İftarlık Gazozfilminin “Cibar Kemal” karakterinin gerçek bir kişi olduğu iddia edilerek açılan dava hakkında, İftarlık Gazoz’un yapımcılarından Elif Dağdeviren bir açıklama yaptı. Dağdeviren’in açıklaması şöyle:

“Cibar, sözlük anlamı olarak eski Türkçe’de bebeklikten çıkmış çocuk anlamına geliyor. Aynı zamanda da eski Anadolu geleneksel tıp literatüründe bel ağrılarına iyi gelen bir yakı anlamına da geliyor. Bu, kavram olarak da kimsenin tekelinde değildir ve anonim bir sözcüktür.

Filmin yapımcılarından biri olarak filmdeki usta karakterini tanımlarken sık sık “cibar” diye anlatan yönetmenimiz Yüksel Aksu’ya, Cem Yılmaz’ın dahil olacağı ortaya çıktığında henüz bebeklikten yeni çıkmış bir çocuk olarak oğlu Kemal’in adını vermenin güzel bir jest olabileceğini söyledim. O da bu fikri severek, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderilmiş senaryonun aslında da olan Erbil Usta ismini değiştirerek önce Kemal, sonra da sık sık tanımladığı gibi Cibar Kemal olarak değiştirdi.

Ayrıca filmimizdeki Cibar Kemal Usta karakteri, iddia edildiği gibi kötü örnek olamaz, zira usta-çırak ilişkisi bağlamında Anadolu’nun kadim etik ve ahlak değerlerini anlatan erdemli bir karakter olup, bu anlamda örnek bir kahramandır. Son olarak da kendi bölgesi ve memleketi ile ilgili tanıtımı ve anlatımı ile ilgili neredeyse sinemasal bir akım başlatan ve hatta kendisine gelen tüm teklifleri bu hedefle bölgesine yönlendiren yönetmenimiz Yüksel Aksu ile ilgili kendi hemşehrisinden teşekkür beklerken böyle bir durumla karşılaşmak da ayrıca üzüntü verici.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 10.02.2016 14:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol