banner200
banner225
24 Eylül 2016 Cumartesi 09:23
Darbe girişiminin çocuklar üzerinden anlatılması yanlış
banner188
banner213
banner230

SERBAY MANSUROĞLU
[email protected]
@serbaymansur

Okullar, 15 TemmuzDarbe Girişimi etkinlik ve dersleri ile başladı. Darbe girişiminin çocuklara doğru anlatılmadığı, eksik ve iktidarın amaçları doğruktusunda çocuklara kavratılmaya çalışıldığı görüşü ağırlık kazandı. Tartışmaları çocuklarla yakından çalışan Pedagog Belgin Temur ile konuştuk.

‘Anlatım biçimi korkutucu’

Okullar 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni anlatan derslerle ve dağıtılan broşürlerle açıldı. Darbe girişiminin olduğu gece yaşananları çocuklara yeniden yaşatarak hatırlatmak doğru mudur?

Bu broşürlerin dağıtılmasındaki muhtemel amaç, çocukların ülkede olan önemli bir dönemeç hakkında bilgilendirilmesi ve dolaylı olarak da demokrasinin öneminin ve darbeler karşısında toplumsal olarak nasıl bir tutum içinde olunması gerektiğinin öğretilmesi diye düşünüyorum. Ancak kitapçık dağıtılarak bilgilendirilen çocukların tepkileri ve etkilenme biçimine bakıldığında amacın gerçekleşmemiş olduğu ve çocuklarda bambaşka psikolojik tepkilere kafa karışıklığına neden olduğu görülüyor. Çünkü bir çok aile o gece yaşananları çocuklarına onların kendi psikolojik özelliklerine, yaş ve gelişim düzeyine uygun olarak bilgilendirdiler. Okullarda ise değişik yaş gruplarındaki bütün çocuklara tıpkı ortak bir müfredatmışçasına aynı içerikte bilgi verildi. Birçok çocuk için bahsedilen kavramlar çok yabancı idi. Anlatılma biçimi korkutucu, kaygı ve ciddi üzüntü yaratıcı idi.

Bursa’da bir okulda minik çocuklara askeri kıyafetler giydirilerek 15 Temmuz skeci yapıldı. Bunu o yaşta çocuklara yaptırmak nasıl bir etki oluşturur?

Burada ne şekilde sunulduğu son derece önemli. Darbe girişiminin herhangi bir tarih konusu olarak ele alınmasının pedagojik açıdan doğu olmadığı ve özellikle de konunun karşılıklı mücadele sonrasında masum insanların bir amaç uğrunda ölmesinin dramatize edilmesi ve bir şekilde benzer amaçlar için ölme fikrinin çocuklar açısından normalleştirilmesinin son derece sakıncalı olduğunu düşünüyorum. Çocuklarda tam tersi olarak her koşulda yaşama ve sorunlarla güven dahilinde mücadele etme arzusunun oluşturulmasının doğru olduğu biliniyor.

Yaşa uygun anlatılmalı

Şimdi çocuklara olan biteni nasıl anlatmalıyız?

Aslında o gün ülkede yaşanan olaylar toplumun tümünü, çocukları da dahil ilgilendirir ve etkiler nitelikte idi. Ancak her konuda olduğu gibi özellikle travma etkisi yaratacak olaylarda çocuğun yaşı, gelişim düzeyi ve o sırada içinde bulunduğu psikolojik durum yapılacak açıklama açısından son derece önemlidir. Çocuğa fazla gelecek, onda korku, kaygı ve başka başa çıkılması zor duygular yaratacak açıklamalardan kaçınılmalıdır. Bu tip büyük ölçekli etki yaratan olaylarda çocuklar için önemli olan kendi güvenlikleri ve anne babalarının, yakınlarının güvenliğidir. Bu nedenle çocuklara mutlaka güvende oldukları hissettirilmelidir. Tüm açıklamalar çocukların yaşına uygun bir şekilde yapılmalıdır.

Dağıtılan broşürlerde iman gücü, FETÖ, darbe vs. kavramları var. Çocuklar bu kavramları erken yaşta nasıl algılar?

Bu kavramların tümü çocukların içini doldurmakta güçlük yaşayacakları ve bu nedenle de ciddi kafa karışıklığı yaşayacakları kavramlar. Bu nedenle konunun çocuklar açısından önemli bölümünden uzaklaşmalara ve konunun esasını kavramakta güçlük çekmelerine neden olabilir. Dünya üzerinde yaşanan her durum çocuklara anlatılabilir, onların bilinçlenmesi ve bu yaşanandan kendilerine bir deneyim elde ederek bundan sonraki yaşamlarında daha güçlü hissetmelerini sağlayabilir. Bu konunun da bu perspektiften ele alınarak çocuklarda demokrasi bilinci oluşturulmaya çalışılması, bunun bir fırsat olarak değerlendirilmesi doğru olacaktır.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 24.09.2016 09:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol