29 Nisan 2016 Cuma 17:23
Cumhuriyet Savcısı, 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten hakim

HABER MERKEZİ

Ada­na Cum­hu­ri­yet Baş­sav­cı­lı­ğı'nın, ay­nı ad­li­ye­de gö­rev­li Cum­hu­ri­yet Sav­cı­sı Meh­met Tu­ran De­niz­gö­çer hak­kın­da Cum­hur­baş­ka­nı Tay­yip Er­do­ğa­n’­a ha­ka­ret et­ti­ği id­di­asıy­la açtığı davanın ilk duruşması görüldü.

Baş­ba­kan­lık İle­ti­şim Mer­ke­zi­’ne (Bİ­MER) gön­de­ri­len bir ih­bar­da, Ada­na Cum­hu­ri­yet Sav­cı­sı Meh­met Tu­ran De­niz­gö­çe­r’­in sos­yal ile­ti­şim si­te­si Fa­ce­bo­ok’­ta “Cum­hur­baş­ka­nı­mız Er­do­ğa­n’­ı, Ro­man­ya­’nın dev­rik li­de­ri Ça­vu­şes­ku­’ya ben­zet­ti­ği, so­nu­nun ona ben­ze­ye­ce­ği­ni ima et­mek su­re­tiy­le suç iş­le­di­ği­” öne sü­rül­müş, YAR­SAV üye­si Meh­met Tu­ran De­niz­gö­çe­r’ hakkında 4 yıl hapis istemiyle dava açılması istenmişti.

Duruşmaya gelen sanık Cumhuriyet Savcısı Denizgöçer, cumhurbaşkanına hakaret etmediğini, paylaşımın kendisi tarafından yapılmadığını, facebook sayfasına yaşadışı yollarla girilerek paylaşımın tanımadığı birisi tarafından yapıldığını beyan etti. Avukatlar da etraflı bir araştırma yapılmadığını, esasen böyle bir suçun da olamayacağını söyleyerek lekelenmeme hakkına dikkat çekti ve beraat talep etti.

Savcı ise esas hakkında mütalaa beyanı için dosyanın kendisine verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti savunma ve talepler doğrultusunda Facebook hesabında inceleme yapılmak üzere duruşmayı 24 Hazirana erteledi.

"İDDİANIN YASAL DAYANAĞI YOK"
Duruşmayı Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ, Başkan yardımcısı Tamer Akgökçe, YARSAV Başkan Yardımcıları Naci'ye Füsun Çağlar, İbrahim Fikri Talman, Ankara, İstanbul ve Adana'dan gelen yargıç ve savcılar, Adana ve Mersin Barosundan avukatlar da izledi.

Burada dava hakkında konuşan Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ; "Bir Cumhuriyet Savcısı hakkında Facebook sayfasında paylaşılan, ki kendisi paylaşımı kabul etmiyor, Çavuşesku'nun sarayı önünde kurşuna dizilmesini gösteren fotoğraf nedeniyle Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla dava açılması doğru değildir." dedi.

Karadağ şöyle devam etti; "Diktatör Çavuşesku'nun sarayı önünde kurşuna dizilmesinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a nasıl ulaşıldığı iddianamede açıklanmamıştır. Bahsedilen fotoğrafın Cumhurbaşkanına işaret olarak değerlendirilmesi asıl olarak hakaret içeren bir eylemdir. Kaldı ki bu paylaşım olsa bile ifade özgürlüğü kapsamındadır, suç teşkili iddiasının yasal dayanağı yoktur. Derhal beraat kararı verilmeliydi."

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 29.04.2016 17:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.