banner200
banner222
08 Nisan 2016 Cuma 17:03
Cumhurbaşkanlığı'na başvuru: Nihat'ı öldüren polis kahraman
banner188
banner213
banner230

Cizre’de polisin ateş etmesi sonucu hayatını kaybeden Nihat Kazanhan’ın öldürülmesine ilişkin davanın geçen ay ertelenen duruşması bugün görüldü. , Duruşma öncesinde, Kazanhan ailesinin avukatı C. A. isimli bir kişinin Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı’na yaptığı başvuruda Kazanhan’ı öldüren polisin tutukluluğunun sonlandırılmasını ve ‘onure’ edilmesini talep ettiğini söyledi. Duruşma 3 Haziran’a ertelendi.

İMC TV'de yer alan habere göre; Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 14 Ocak 2015 günü polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın ölümüne ilişkin davanın beşinci duruşması bugün görüldü.

Kazanhan’ın öldürülmesiyle ilgili davanın 12 Şubat’taki duruşması Cizre’de sokağa çıkma yasağı olduğu için yapılamamıştı.

Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da görülen duruşmaya Kazanhan ailesinin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, Gündem Çocuk Derneği, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatları, Şırnak Barosu avukatları da katıldı.

Tutuklu yargılanan polis M. N. G ile tutuksuz yargılanan 4 polis, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

“KOLEKTİF BİR SUÇTUR”
Kazanhan ailesinin avukatı Rojat Dilsiz, duruşmada “Nihat Kazanhan’ın ölümü kolektif olarak gerçekleştirilmiş bir suçtur. Çocuklarımız ölmeye devam ediyor. Yargı gerçek failleri ortay çıkarsın. Kolluk kuvvetlerinin işlediği suçlar örtbas ediliyor, yargı da baskı altında. Kolluk güçlerinin bölgemizde yarattıkları kaosun ve çocukların ölümlerinin son bulmasında faillerin bulunmasının rolü önemlidir” dedi.

“NT'I ÖLDÜREN POLİS KAHRAMAN İLAN EDİLSİN"
Dilsiz, duruşma öncesinde Eskişehir’den C. A. İsimli bir kişinin Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı’na yaptığı başvuruda Nihat Kazanhan’ı öldüren polisin tutukluluğunun sonlandırılmasını ve ‘onure’ edilmesini talep ettiğini söyledi.

C. A’nın başvuru dilekçesinde şöyle dendi:

Mardin İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şubesi’nde görevli polis memuru ‘Mehmet Nurbaki Göçmez’ 20015 yılı Şubat ayında artan terör olayları üzerine geçici görevle Şırnak-Cizre’ye gönderilmiştir. Terör örgütü PKK lehine slogan atan ve polise saldıran göstericilerin dağıtılması amacıyla attığı gaz fişeği yerden sekerek, bir PKK destekçisine isabet etmiş olup, PKK’lı (veya PKK sempatizanı) hayatını kaybetmiştir. Bu olay üzerine kahraman polis mamurumuz 2015 Şubat ayında tutuklanmış ve halen Ankara Elmadağ Cezaevi’nde yatmaktadır. Terör olaylarının iyice arttığı günümüzde PKK’lılara müdahale eden polis memurumuzun hapiste yapması güvenlik güçlerimizi demoralize etmekten başka hiç işe yaramamaktadır. Hal bu iken, polis memuru ‘Mehmet Nurbaki Göçmez’ hakkında soruşturmanın kaldırılmasını, terörle mücadele eden bu kahramanın onure edilmesini saygılarımla arz ederim.”

Dilsiz, C. A. hakkında da suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.

Davada tutuklu polisin tutukluluk halinin devamına, tutuksuz yargılananaların da tutuklanma talebinin reddedilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı 3 Haziran’a erteledi.

***

NE OLMUŞTU?
12 yaşındaki Nihat Kazanhan Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Ocak 2015 günü polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kazanhan’ın ölümünden bir gün sonra, 15 Ocak’ta İçişleri Bakanı’ndan bilgi aldığını ve Kazanhan’ın ölümünde emniyet görevlilerinin herhangi bir sorumluluğu olmadığını açıklamıştı.

İçişleri Bakanlığı’ndan 20 Ocak’ta yapılan yazılı açıklamada ise “Bazı güvenlik görevlileri kusurlu olabilir” denilmişti.

Kazanhan’la ilgili yürütülen soruşturmaya savcılık tarafından gizlilik kararı konulmuştu.

Kazanhan’ın öldürülmesi ile ilgili 28 Ocak’ta görüntülerin ortaya çıkmasından sonra 29 Ocak’ta Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, olay günü görev yapan Mardin Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube’sinde görevli polis memuru H.V. şüpheli olarak gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Olay yerindeki boş mermi kovanlarının tutuklanan polisin üzerinde zimmetli olan av tüfeğine ait olduğu belirlenmişti.

Malatya Cezaevi’ne gönderilen H.V. daha sonra olayla ilgili Cizre Cumhuriyet Savcısı ve Cizre Sulh Ceza Mahkemesi’ne verdiği ifadesinde M.N.G. adındaki polisin yaptığını söyleyince tahliye edildi.

H.V.’nin ifadesinde Nihat Kazanhan’a ateş ederek öldürdüğünü öne sürdüğü özel harekat polisi M.N.G. ise Ankara’da tutuklandı.

Kazanhan’ın polis ateşiyle öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşması Cizre Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 Mayıs’ta görülmüştü.

Davada dördü tutuksuz, biri tutuklu beş polis yargılanıyor.

Cizre’de 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın polislerce öldürülmesiyle ilgili İçişleri Bakanlığı’na maddi ve manevi tazminat davası açılmıştı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 08.04.2016 17:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol