banner200
banner222
26 Şubat 2016 Cuma 12:03
Cumhurbaşkanlığı: Suriye'nin neresinden saldırı gelirse
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme dair yaptığı açıklamalar yaptı. Kalın açıklamasında Suriye'deki ateşkese de değindi. Rus uçaklarının bombardımana, rejim güçlerinin de kara operasyonlarına devam ettiği belirtilen açıklamada, bu bombardıman ve kara operasyonlarından dolayı ateşkesin geleceğinden endişe duyulduğu vurgulandı.

'dan geçtiği bilgiye göre, Türkiye'nin angajman kurallarına da vurgu yapılan açıklamada, Suriye'den gelebilecek güvenlik tehditlerinin karşılıksız bırakılmayacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

'ATEŞKESİN GELECEĞİ KONUSUNDA ENDİŞELERİMİZ VAR'

''Biz prensip olarak bu ateşkesi destekliyoruz. Bu kararın alınmasında Türkiye de aktif bir rol oynadı. Fakat şu ana kadar yaşananları dikkate aldığımız zaman, Cenevre görüşmeleri ve sonrasında, hatta Münih Anlaşması'nın uygulanması tarihine giderken, yani bu gece itibarıyla dahi Rus uçaklarının bombardımanlarının, Esed güçlerinin karadan yaptığı saldırıların devam ediyor olması, ateşkesin geleceği konusunda bizi ciddi endişelere sevk etmektedir.

IŞİD'DEN SALDIRI GELİRSE, ONA DA KARŞILIK VERİLECEK

Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit eden durumlar ortaya çıktığı müddetçe Suriye'nin neresinden gelirse gelsin, ister DAİŞ'ten gelsin ister YPG-PYD gibi örgütlerden gelsin, Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanır, angajman kurallarını uygular. Biz müttefiklerimizle, dost ülkelerle her konuyu müzakere ederiz, istişare ederiz ama Türkiye'nin ulusal güvenliği asla bir müzakere ve pazarlık konusu değildir.

MÜLTECİLER ÜZERİNDEN BATIYA YENİ GÖZDAĞI

Şunun altını da tekrar çizmek isteriz ki 'Suriye mültecilerine kapılarını aç' ya da 'mülteci akımını engelle' diyen ülkeler, Suriye'de hava bombardımanlarını, Esed rejiminin karadan yaptığı saldırıları durduramadıkları müddetçe, bu mülteci krizinin daha da derinleşeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın."


Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 26.02.2016 12:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol