banner200
banner222
10 Mart 2016 Perşembe 08:23
‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ soruşturmasında garip karar:
banner188
banner213
banner230

UĞUR KOÇ ugurkoc@birgun.net

Sakarya’da ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan Melike Kara’nın ‘halkın toplu halde bulunduğu’ bazı alanlara gitmesi ‘adli kontrol önlemi’ adı altında yasaklandı. Ancak bu karar, ‘gayrimenkul değerleme uzmanı’ olarak çalışan Kara’nın kenttekine yoğun gayrimenkul satışının yapıldığı bölgede işini yapamaması anlamına geliyor.

Birleşik Haziran Hareketi Sakarya Meclisi’nin 24 Şubat Çarşamba günü ‘barış’ talebiyle gerçekleştirdiği basın açıklamasını okuyan Melike Kara hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Açıklamada geçen “Giderek aklını yitiren bir diktatörün başkanlık rüyası ve saray sevdası bütün ülkeyi rehin almış durumda. (…) Bir diktatörün koskoca memleketi yangın yerine çevirmesine dur demeyecek miyiz?” ifadeleriyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği ileri sürülen Kara, polis ve savcılıkta verdiği ifadesi ardından Sakarya 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

‘O DİKTATÖR KİM?'
Kara, suçlamaya konu olan ifadelerine dair 1 Mart tarihli duruşmada “Söz konusu basın metninde herhangi bir isim geçmiyor, şu anki Türkiye’nin yönetilme halini, hukuksuz giden olayları kastediyorum” beyanında bulundu. Duruşma tutanağına göre Kara’ya “Giderek aklını yitiren bir diktatör kelimesinden kimin kastedildiği sorulduğunda, yanıt vermediği görüldü.”

HÂKİM 'KANTİ': KAÇAMAK
Sakarya 1. Sulh Ceza Hakimi Sevgi Durmuş tarafından verilen hükmün gerekçesinde Melike Kara’nın savunması için “Kaçamak yollu savunma” ifadeleri kullanıldı. Hakim, “kuvvetli suç şüphesinin varlığı ve suçta tekerrür tehlikesinin bulunması” gerekçesiyle “iddianame düzenlenip, kovuşturma aşaması başlayıncaya kadar” Kara’nın kentin bazı bölgelerine girmesini yasakladı.

Duruşma tutanağına “Şüphelinin halkın toplu halde bulunduğu, Adapazarı Atatürk Bulvarı Meydanı, Kentpark ve Çark Caddesine gitmemesi şeklinde adli kontrol önleminin uygulanmasına…” ifadeleriyle yansıyan kararda Melike Kara’ya, adli kontrol hükmüne uymaması halinde “hemen ve de derhal tutuklanabileceği” ihtarı yapıldı.

‘ÇALIŞMAM ENGELLENİYOR'
Melike Kara ise avukatı aracılığıyla karara itiraz etti. Bu kararla ‘seyahat özgürlüğünün’ engellendiğini belirten Kara itirazında, “Bu yerlerde bulunan gayrimenkulleri inceleme şansı olmayacağından sadece seyahat özgürlüğü değil çalışma hürriyetinin de ihlal edileceğini ve maddi zarara uğrayacağını” belirtti.


Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 10.03.2016 08:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol