banner200
banner222
11 Mayıs 2016 Çarşamba 18:43
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Malkoç: 'Biz Cumhurbaşkanlığı
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, tartışılan başkanlık sistemine Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde katıldığı bir konferansta isim buldu.

Malkoç, "Amerikalılar 'Başkanlık sistemi' diyor. Veyahut ta Fransızlar 'Yarı başkanlık sistemi' diyor. Biz, 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi' diyeceğiz. Bu sistem de yerli olacak, milli olacak inşallah" dedi.

Şeref Malkoç, AKP'li İskenderun Belediyesi tarafından düzenlenen 'Yeni Anayasa ve 2023 Vizyonu' konulu konferansa katıldı. Kaymakamlar, belediye başkanları, muhtarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda davetlinin katıldığı konferansta konuşan Malkoç, tartışılan başkanlık sistemine de değindi.

"CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ DİYECEĞİZ"

Şeref Malkoç, Türkiye'nin gündemindeki Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinerek şöyle devam etti:

"Yapılan bütün kamuoyu araştırmalarında Türkiye'nin bu 1982 Anayasası'ndan kurtulması gerektiği, anayasanın değişmesi veya yeni bir anayasa yazılması konusunda toplumun yüzde 90'ının ittifakı var. Evet, yeni anayasa yapalım. Nasıl bir hükümet sistemi olsun? Parlamenter hükümet sistemi mi olsun? Şimdi 'Başkanlık' deniyor da ben ona artık 'Başkanlık' demiyorum 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi' diyorum. Bizde 'Cumhurbaşkanlığı' denmiş, 'Reis-i Cumhurluk' denmiş. Millet biraz da bu başkan deyiminden çok fazla hoşlanmıyor anladığım kadarıyla, onun da için de 'Başkanlık Sistemi' diyorum ben, inşallah öyle diyeceğiz bundan sonra.

Türkiye bugün eğer arzu ettiği yerde değilse bunun temel sebebi siyasi istikrarsızlıktır. Türkiye'nin temel problemi siyasi istikrarsızlıktır. Bundan kurtulmamız gerekiyor, bunun için hükümet sistemini yenileyeceğiz. Yaygın olan, geçerli olan, en çok kullanılan parlamenter sistem var, bugün Türkiye'de bu anayasada işleyen sistem gibi. Bunun yanında Amerikalılar 'Başkanlık Sistemi' diyor. Veyahut ta Fransızlar 'Yarı başkanlık Sistemi' diyor. Biz, 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi' diyeceğiz. Bu sistem de yerli olacak, milli olacak inşallah." ()

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 11.05.2016 18:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol