banner200
banner235
banner225
17 Haziran 2016 Cuma 15:43
Çocuk evliliklerinde gözler AYM'de
banner188
banner213
banner230

NURCAN GÖKDEMIR

Tecavüzcüsü ile evlendirilen çocukların evlilikte rızaları olsa bile kocalarına, ruh en az 16 yıl hapis cezası verilmesini düzenleyen maddeyi iptal ederek tepkileri çeken Anayasa Mahkemesi, 22 Haziran'da yine tarihi bir karar süreciyle karşı karşıya gelecek.
Davaya konu olan olay, Ankara’da yaşayan 13 yaşındaki H.G. isimli kız çocuğuna 18 yaşından büyük akrabası A.Ç'nin cinsel istismarda bulunması ile başladı. Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılması üzerine kız çocuğunun ailesi, şikayetten vazgeçip evlenme izni için Ankara 10. Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme Hakimi Nevin Birinci, yargı tarihinde bu alanda ilk olma niteliği taşıyan bir karar alarak, davayı durdurdu ve Türk Medeni Kanunu'nun 124'üncü Maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

"Çocuğa şiddet"

Hakim Birinci geçtiğimiz günlerde açıklanan karar gerekçesinde, bu evliliklerin "çocuğa şiddet" anlamına geldiğine vurgu yaptı.
Çocuk yaşta evliliğin çocuğun tam ve özgür iradesinin olup olmadığı açısından kuşku yarattığına dikkati çeken Birinci, böylelikle çocukların temel haklarından da yoksun kaldığını belirtti.

Türkiye’nin de taraf olduğu İstanbul Sözleşmesi'nin 18 yaş altındaki her evliliği erken kabul ettiğine dikkati çeken Birinci, "Erken evlilikler çocuğa yönelik şiddettir. Cinsel sömürüyü de barındırır ve bu sözleşmeyi imzalayan devlet fiziksel, cinsel, ekonomik ve duygusal şiddet türlerini önlemek için yasal önlem almak zorundadır" dedi.

"Ağır sonuçları oluyor"

Hakim Birinci'nin gerekçesinde şu görüşlere yer verildi:
“Erken evliliklerde çocukların büyük bölümünün eğitim sisteminin dışında kaldığı, bunun psiko-sosyal açıdan eğitimsizliğe, anne çocuk ölümlerine, üreme sağlığı sorunlarına, kadına yönelik şiddet ve psikolojik sorunlar gibi ağır sonuçlara neden olabileceği, uzman görüşlerinde de açıkça belirtilmektedir. Bu nedenle çocukların yüksek yararı göz önünde bulundurularak, erken evliliklere karşı çocukların korunması, kollanması sağlanmalı ve çocuk gelinlerin önüne geçilmesi gerekmektedir.”

"Çocuk yok sayılıyor"

Davaya müdahil olarak bu sürecin başlamasına katkıda bulunan Gündem Çocuk Derneği'nden Ezgı Koman'ın, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan çocuk evliliği sorununu ortadan kaldırabilecek süreçle ilgili değerlendirmeleri şöyle:

"Türkiye'de çocuklar, Türk Medeni Kanun kapsamında mahkemelerin izni ile evlendirilebiliyor.
Bu tür izinler çoğunlukla çocukların cinsel şiddete maruz kaldığında, şiddeti uygulayan taraf ile çocuğun ebeveynlerinin anlaşması, olayın üstünün kapatılması için kullanılıyor. Yani çocuk evliliklerinin, çocuğa yönelik şiddetin meşrulaştırılma aracı.
Özellikle de tecavüz sonucunda hamilelik durumu ortaya çıktığında sıklıkla talep ediliyor. Çocuk evlilikleri her durumda, çocuk hamile de kalsa bir hak ihlali.. Bu da çocuğu cinsel şiddete maruz kalmasının engellenmemiş olması gibi başka bir hak ihlaline maruz bırakmak anlamına gelmektedir. Eğer bir çocuk cinsel şiddet sonucunda hamile kaldıysa çocuğu ona şiddet uygulayan kişiyle evlendirmek yerine, çocuğun etkili bir koruma sistemi içerisine almak, onun bu sureci en az zararla geçirmesini sağlamak, yeniden yaşama eşit bir şekilde katılımını, devamını sağlamak gerekiyor.
Bu anlamda çocuk evliliklerine verilen izinler hak ihlalidir ve iptal edilmelidir. Bu izin çocuğu nesneleştiriyor, çocuğu da çocukluğunu da yok sayıyor. Adaletsizliği artırıyor."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 17.06.2016 15:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol