banner200
banner235
banner225
17 Şubat 2016 Çarşamba 12:22
Çocuğa cinsel istismar davasında 'rızası var' beraati!
banner188
banner213
banner230

Diyarbakır'da 16 yaşındaki kız çocuğunu kaçırarak cinsel istismarda bulunmak isteyip küçük kızı darp eden Ş.B. hakkında mahkeme tarafından çocuğun rızasıyla gittiği gerekçesiyle beraat kararı verildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı`nca hazırlanan iddianamede; 2013 yılında 27 yaşında olan Ş.B.'nin, S.S.'yi gecekonduya götürerek cinsel istismarda bulunmaya çalıştığı, çocuğun karşı çıkması üzerine şüpheli tarafından dövülerek `basit şekilde` yaralandığı kaydedildi.

'da yer alan habere göre; Şüphelinin uyumasından yararlanarak evden kaçan S.S.`nin şikayetçi olduğu belirtilen iddianamede, Ş.B.`nin suçlamaları kabul etmediği kaydedildi. Kız babasının olaydan 2 ay sonra şikayetten vazgeçtiğini belirten savcı, adli rapora göre mağdurun sağ yanak ve sol elmacık kemiğinde yaralanmalar olduğunu hatırlattı. Cinsel istismar nedeniyle mağdurun ruh sağlığının bozulduğunu belirten savcı, şüpheli Ş.B.`nin, `Cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma` ve `Çocuğun basit cinsel istismarı` suçlarından 36 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

“SÖYLEDİKLERİM DOĞRU AMA ŞİKAYETÇİ DEĞİLİM”
İddianame kabulü ardından Ş.B.`nin tutuksuz yargılanmasına 2014 yılında Diyarbakır 2`nci Ağır Ceza Mahkemesi`nde başlandı. İfadesinde suçlamaları reddeden Ş.B., şöyle dedi:

“Duygusal bağımız vardı. Olay günü kendi isteği ile arkadaşımın evine geldik. Rızası dışında bir şey yapmadık. Sadece oturup muhabbet ettik. Uyuduğum sırada evden gitmiş. Olay günü kendisi defalarca beni aradı. Kendisini evine bırakmak için almıştım. O saatte eve gitmek istemedi. Dışarıda kalmaması için evime götürdüm. Bana ait 12 bin lira para ve cep telefonumu alıp kaçmış.”

Duruşmada ifadesi alınan S.S., ifadesinde anlattıklarının gerçek olduğunu, başka biri ile nişanlandığı için sanıktan şikayetçi olmadığını söyledi.

RIZA BERTİ!
Mahkeme, sanık Ş.B.’nin beraatine karar verdi. Mahkemenin gerekçeli kararında olaydan 1 gün sonra verilen raporda mağdurun yüzünün iki ayrı yerinde yaralanma izleri tespit edildiğini, olaydan 2 yıl sonra Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi heyetinin ise ruh sağlığının bozulmadığına dair rapor verdiği belirtildi. Dosyada mağdur S.S.’nin ifadesinden başka kanıt bulunmadığını belirten mahkeme, sanığın suçlamayı kabul etmediğini vurguladı. Mağdurun rızası ile sanıkla birlikte gittiğinin açık olduğunu belirten mahkeme, sanığın atılı suçu işleyip işlemediğinin şüpheli kaldığını kaydetti. Aydınlatılmamış olayların sanık aleyhine yorumlanarak hüküm verilemeyeceği kaydedilen kararda, ceza mahkumiyetinin kesin ve açık ispata dayanması gerektiği ifade edildi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 17.02.2016 12:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol