banner200
banner222
07 Şubat 2016 Pazar 18:22
Cizre'ye gitmek isteyen HDP-DBP heyetine izin verilmedi
banner188
banner213
banner230

Mahsur kalan yaralıların kurtarılması için Cizre'ye gitmek isteyen ancak kente girişleri engellenen HDP ve DBP heyeti açıklama yaptı. DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, AKP'nin bu engellemelerle amacının yaralıları infaz etmek olduğunu belirtirken, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de, yaralıların alınmasını engellediği belirtilen "Derin gücün" hükümetin kendisi olduğunu kaydetti.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 2 ayrı binanın bodrumunda mahsur kalan yaralıların kurtarılması için Mardin'de yaptıkları basın toplantısının ardından Cizre'ye hareket eden DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP milletvekilleri Celal Doğan, Dengir Mir Mehmet Fırat, İdris Baluken, Dirayet Dilan Taşdemir, Mithat Sancar, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ile 2 ambulans gönüllü sağlıkçılardan oluşan heyetin, kente girişi engellendi. Nusaybin üzerinden Cizre'ye gitmek isteyen heyetin önü Mardin-Şırnak il sınırında bulunan Oyalı Kavşağı'nda yüzlerce polis ve asker tarafından kesildi. Engelleme üzerine DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ve HDP Milletvekili İdris Baluken, jandarma komutanı ile bir görüşme yaparak geçişlerine izin verilmesini istedi. Ancak Jandarma komutanı hiçbir gerekçe belirtmeden heyetin geçişine izin verilmeyeceğini söyledi. Engellemenin kaldırılmaması üzerine DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ile HDP Milletvekili İdris Baluken açıklama yaptı.

'Yaralıların alınmasını engelleyen derin güç AKP'dir'

AKP hükümetinin yaşam koridoru oluşturmak isteyen bir heyete dahi izin vermediğini belirten HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, engellemenin siyasi hükümetin iradesi olduğunun bir kez daha açığa çıktığını söyledi. Cizre'de günlerdir insani bir trajedi yaşandığını vurgulayan Baluken, "Şu ana kadar Ankara'da yaptığımız görüşmelerde bir takım derin güçlerin engellemede etkili olduğunu söylüyorlardı. Ancak buraya geldiğimizde görüyoruz ki bu derin güç hükümetin kendisidir" dedi. AKP hükümetinin yaralıların yaşamı için ne yapacağını açıklaması gerektiğinin altını çizen Baluken, engellemelerle yaralıların infazının hedeflendiğini söyledi. Baluken, AKP hükümetinden yaralıları can çekişe çekişe neden ölüme mahkum ettiğini de kamuoyuna açıklamasını istedi. Hükümetin başından beri yaralıları kurtarmak için bir çabasının olmadığını hatırlatan Baluken, tek yapılanın ise katliam ve infazların delillerini ortadan kaldırmak için girişilen çabalar olduğunu vurguladı. Baluken, her türlü engellemeye rağmen yaralıların kurtarılması için girişimlerinin devam edeceğini söyledi.

'AKP'nin asıl amacı yaralıları infaz etmek'

Ardından konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise "Diri diri insanları gömmeyi planlıyorlar. Bu engelleme şu demektir. 'yaralıların tedavi görmesini istemiyoruz' Kurtarılmaları için çaba göstermeyeceğiz" diye belirtti. Hükümetin "Biz ambulans gönderiyoruz. Anons yapıyoruz. Kimse gelmiyor" diyerek oyalama içerisine girdiğine işaret eden Yüksek, AKP'nin asıl amacının yaralıları infaz etmek olduğunu belirtti. Yüksek, tarihe geçecek bir trajedi ile karşı karşıya olduklarına dikkat çekerek, buna asla sessiz kalmayacaklarını ve hesabını soracaklarını vurguladı.

Heyet açıklamanın ardından tekrar Mardin'e döndü.(D)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 07.02.2016 18:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol