banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
28 Ocak 2016 Perşembe 17:22
Çipras: Kıbrıs sorununa garantörsüz çözüm istiyoruz

Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasında gerçekleştirilen ilk üçlü zirve sona erdi. Zirve sonrasında birçok alanda işbirliğini öngören Lefkoşa Bildirisi imzalandı. Bildiride enerji güvenliği ile üç ülkenin Avrupa Birliği (AB) enerji kaynaklarını çeşitlendirmesine katkı koyacak ortak çalışmaları ileri götürme konusunda anlaşma sağlandı.

Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu zirve sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısı öncesinde su kaynaklarının yönetimiyle ilgili anlaşma üç ülkenin tarım bakanları tarafından imzalandı.

Zirveyi tarihi bir görüşme olarak nitelendiren Anastasiadis, Lefkoşa Bildirisi'nin enerji, turizm, çevre, suyu yönetimi, terörle mücadele ve mültecilik konularındaki işbirliklerinin temel taşını oluşturacağını vurguladı. Rum lider, uzlaşıya vardıkları konuları izlemek üzere bir de üçlü Eşgüdüm Komitesi kurulacağını açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da üç ülke tarafından, İsrail ve Kırbıs’tan doğalgazı Yunanistan’a, oradan da Avrupa’ya taşıyacak bir doğalgaz boru hattı kurulması amaçlandığını aktardı. Bugün tarihi bir zirve gerçekleştirdiklerini ifade ende İsrail Başbakanı, İsrail-Kıbrıs-Yunanistan elektrik şebekelerini birleştirecek deniz altı elektrik kablosu döşenmesi imkanlarını ele aldıklarını açıkladı.

Son olarak Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise enerji ve diğer bağlantılı alanları ele aldıklarını belirtti. İsrail ve Kıbrıs rezervlerinin, iki ülke doğalgazının, Yunanistan’ın köprü görevi üstlenmesiyle Avrupa’ya taşınarak değerlendirilmesinin önemine vurgu yapan Çipras, Kıbrıs sorunun çözümünde ise garantisiz ve garantörsüz bir anlaşma istediklerini kaydetti.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 28.01.2016 17:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177