banner200
banner235
banner225
28 Ocak 2016 Perşembe 17:22
Çipras: Kıbrıs sorununa garantörsüz çözüm istiyoruz
banner188
banner213
banner230

Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasında gerçekleştirilen ilk üçlü zirve sona erdi. Zirve sonrasında birçok alanda işbirliğini öngören Lefkoşa Bildirisi imzalandı. Bildiride enerji güvenliği ile üç ülkenin Avrupa Birliği (AB) enerji kaynaklarını çeşitlendirmesine katkı koyacak ortak çalışmaları ileri götürme konusunda anlaşma sağlandı.

Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu zirve sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısı öncesinde su kaynaklarının yönetimiyle ilgili anlaşma üç ülkenin tarım bakanları tarafından imzalandı.

Zirveyi tarihi bir görüşme olarak nitelendiren Anastasiadis, Lefkoşa Bildirisi'nin enerji, turizm, çevre, suyu yönetimi, terörle mücadele ve mültecilik konularındaki işbirliklerinin temel taşını oluşturacağını vurguladı. Rum lider, uzlaşıya vardıkları konuları izlemek üzere bir de üçlü Eşgüdüm Komitesi kurulacağını açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da üç ülke tarafından, İsrail ve Kırbıs’tan doğalgazı Yunanistan’a, oradan da Avrupa’ya taşıyacak bir doğalgaz boru hattı kurulması amaçlandığını aktardı. Bugün tarihi bir zirve gerçekleştirdiklerini ifade ende İsrail Başbakanı, İsrail-Kıbrıs-Yunanistan elektrik şebekelerini birleştirecek deniz altı elektrik kablosu döşenmesi imkanlarını ele aldıklarını açıkladı.

Son olarak Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise enerji ve diğer bağlantılı alanları ele aldıklarını belirtti. İsrail ve Kıbrıs rezervlerinin, iki ülke doğalgazının, Yunanistan’ın köprü görevi üstlenmesiyle Avrupa’ya taşınarak değerlendirilmesinin önemine vurgu yapan Çipras, Kıbrıs sorunun çözümünde ise garantisiz ve garantörsüz bir anlaşma istediklerini kaydetti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.01.2016 17:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol