banner200
banner222
19 Nisan 2016 Salı 12:23
Çıplak aramayı kabul etmeyen mahkuma işkence: İki mahkuma bir
banner188
banner213
banner230

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Kandıra F Tipi Cezaevi'nde çıplak aramayı kabul etmeyen mahkumlara işkence yapıldığı ortaya çıktı. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi'ye gelen ihmal mektubunda anlatılan işkenceye göre, Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nden duruşması için Kocaeli'ne getirilen bir mahkum, misafir olarak Kandıra F Tipi Cezaevi'ne alındı. Cezaevine giriş işlemleri sırasında "çıplak arama" yapılmak istenen mahkum, bu uygulamayı kabul etmeyince gardiyanlar tarafından işkenceye uğradı. Zorla kıyafetleri çıkarılan mahkumun ayaklarına plastik kelepçe takıldı. Ellerinden de ters kelepçe yapılan mahkum ağzından kan gelene kadar dövüldü. Ertesi sabah mahkemeye çıkarılan mahkumun darp edilmiş halini gören hakim, hemen hastaneye kaldırılmasını ardından savcılığa çıkarılarak ifadesinin alınmasını istedi. Ancak işkenceye uğrayan mahkum hastanedeki işlemlerinin ardından savcı karşısına çıkarılmadan Kırıkkale Cezaevi'ne götürüldü.

İKİ MAHKUMA BİR DİŞ FIRÇASI

Kırıkkale Cezaevi'nde ise mahkumların temizlik malzemelerine "el konulduğu" ortaya çıktı. Hakverdi'ye iletilen mektuba göre, 28-29-30 Mart tarihlerinde koğuşları basan gardiyanlar, Adalet Bakanlığı'nın yayınladığı öne sürülen genelgeyi gerekçe göstererek hücrelerde arama yaptı. Bakanlığın genelgesini talep edilmesine rağmen göstermeyen cezaevi yönetimi, arama sırasında 2 kişinin kaldığı hücrelerde, 2 kovadan birini, 2 temizlik fırçasından birini, hücrede bulunan 2 tastan birini, bazı hücrelerden nevresim ve battaniyeleri ve iki diş fırçasından birini aldı. Ayrıca hücrelerde bulunan paspas sopalarının boyları kısaltıldı ve mahkumlar eğilerek temizlik yapmaya zorlandı.

HAKVERDİ, ADALET BAKANINA SORDU

Kandıra ve Kırıkkale F Tipi Cezaevileri'nde ortaya çıkan işkenceleri ve hak ihlallerini CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, TBMM'ye taşıdı.

Hakverdi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması üzerine verdiği soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

Kırıkkale Hapishanesi’nden Kocaeli Kandıra Hapishanesi’ne götürülen mahkûmun ‘çıplak aranmak’ istendiğine dair iddialar doğru mudur? Doğru ise mahkûm neden çıplak aranmak istenmektedir? ‘Çıplak arama’ yapmak isteyenler hakkında işlem yapılacak mıdır?

‘Çıplak aramayı’ kabul etmeyen mahkûmun gardiyanlar tarafından darp edildiği iddiası doğru mudur? Darp sonrası ayakları ve elleri ters kelepçeli şekilde tekrar darp edildiği ve sabaha kadar hücrede bekletildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise işkence yapanlar hakkında işlem yapılacak mıdır?

Mahkemeye çıkarılan mahkûmu gören hâkimin, önce doktora sonra savcılığa götürün talimatı vermesine rağmen mahkûmun Kırıkkale Hapishanesi’ne götürüldüğü iddiaları doğru mudur? Mahkûm, hastane ve savcılık yerine neden Kırıkkale Hapishanesi’ne gönderilmiştir?

Kırıkkale Hapishanesi’nde 28-29-30 Mart tarihlerinde gardiyanlar, Adalet Bakanlığı’nın yayınladığı genelge nedeniyle hücrelerde arama yaptığı iddiaları doğru mudur? Yapılmış ise bakanlığın böyle bir genelgesi var mıdır?

Yapılan aramalarda iki kişilik hücrelerde bulunan 2 kova, 2 temizlik fırçası ve 2 tastan birinin alındığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise kova, temizlik fırçası ve tas neden alınmıştır? Alınan eşyaların ne zararı vardır? Hücrede kalan mahkûmlar, aynı eşyaları kullanmak zorunda mıdır?

Hücrelerde bulunan çek pasların sopa boylarının kısaltıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir?

İki kişilik bazı hücrelerden nevresim ve battaniyelerin toplatıldığı iddiaları doğru mudur?

İki kişilik hücrelerde kalan iki mahkûm olmasına rağmen “bir diş fırçası” verildiği iddiası doğru mudur? İki mahkûmun tek diş fırçasını kullanması Adalet Bakanlığı’nın almış olduğu karar mıdır? Siz başkasının kullandığı diş fırçasını kullanır mısınız? Kullanmayacaksanız mahkûmlara neden bu dayatılmaktadır?

Arama sırasında “Bundan sonra bu şekilde muamele göreceksiniz ve bu durum her yerde yaygınlaşacak” denildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise her hapishanede mahkûmların kişisel temizlik malzemelerine el mi konulacaktır?

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 19.04.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol