banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
06 Mart 2016 Pazar 18:43
Çin'den ekonomiye ilişkin 'sert iniş' açıklaması

Şu, ekonominin aniden yavaşlayacağı yönündeki tahminlerin boşa çıkacağını belirtti.

Çin Ulusal Halk Kongresi, Cumartesi günü 2016 için büyüme tahminini yüzde 6.5-7'ye çekmişti.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin'in geçen yılki büyüme hedefi "yaklaşık yüzde 7" idi. Ekonomik büyüme yüzde 6.9 olarak gerçekleşti. Bu, son 25 yılın en düşük büyüme rakamı olarak kayıtlara geçti.

'JEOPOLİTİK RİSKLER'

Çin Başbakanı Li Keqiang, Kongre'de büyüme tahminlerini açıklarken, önlerinde 'zorlu bir mücadele' olduğunu söylemişti.

Şu, küresel ekonominin yavaşlamasının Çin'i de etkilediğini belirterek "Öncelikle, dünya ekonomisinde yavaş toparlanma ve düşük büyüme oranlarının bir süre daha devam edeceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca, istikrarsız (küresel) mali piyasalardan kaynaklanan riskleri, düşen emtia fiyatları ve jeopolitik riskleri göz ardı edemeyiz"dedi.

Halk Kongresi'nde yıllık ekonomik ve siyasi hedefler belirleniyor.

Kongre, Çin'in yavaş ekonomik büyümeyle mücadele ettiği, imalat ve ağır sanayiye bağımılılığı azaltmayı hedeflediği bir dönemde yapılıyor.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 06.03.2016 18:43
Anahtar Kelimeler:
ÇinBbc
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177