banner200
banner222
20 Haziran 2016 Pazartesi 19:43
Çilem Doğan cezaevinden çıktı
banner188
banner213
banner230

Eşi Hasan Karabulut’u öldürdüğü için 15 yıl hapis cezası alan Çilem Doğan’ın nakdi kefaletle serbest bırakılmasına karar verildi.

Kefalet miktarının 50 bin lira olduğu öğrenildi.

Diken’e konuşan Doğan’ın avukatlarından Cemre Topal, ailenin 50 bin lira kefalet ücretini denkleştirdiğini söyledi.

İşlemleri tamamlanan Doğan, tahliye edildi. Doğan’ı Tarsus Kadın Cezaevi önünde ailesi karşıladı.

Ailesi, Doğan’ı evine götürüyor.

Ancak Yargıtay’ın cezayı onaması halinde Doğan, tekrar cezaevine girecek.

YAKLAŞIK BİR YILDIR CEZAEVİNDE

Olay, 8 Temmuz 2015 tarihinde merkez ilçe Seyhan'a bağlı Yeşilyurt Mahallesi'nde yaşandı. İddiaya göre; kendisini dövüp, fuhşa sürüklemek istediği 33 yaşındaki eşi Hasan Karabulut'u tabancayla öldüren bir çocuk annesi Çilem Doğan, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Doğan hakkında da 'yakın akrabayı öldürme' suçundan hakkında Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası' istemiyle dava açıldı. Doğan, yargılandığı davada da 15 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.

Yargılandığı mahkeme tarafından, 'muhalefet şerhi' koymuştu. Maden, cinayetten önce yaşanan olaylar sonrasında Doğan'ın verdiği beyanlar, suç sonrasındaki söz ve davranışları, tanıkların ifadelerinin yanında Emniyet'ten gönderilen Hasan Karabulut'un suçtan önceki soruşturmalarını göz önüne alındığında Çilem'in eyleminin 'meşru müdafaa' sınırları içinde değerlendirilip, 'adli kontrol şart' uygulanması gerektiğini savunmuştu.

Çilem Doğan'un avukatı İsa Ayanoğlu, davanın görüldüğü Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulundu. Ayanoğlu, söz konusu başvurusunda müvekkili için tahliye talebinde bulunmuş, buna gerekçe olarak da Mahkeme Başkanı'nın 'muhalefet şerhi' ve Yargıtay'ın bozma kararı vermesi halinde Doğan'ın 3-4 yıl boşa hapis yatacağı ihtimalini ortaya koymuştu.

Bu talebi yerinde gören mahkeme heyeti, Ayanoğlu'nun başvurusu üzerine Çilem Doğan için 50 bin TL'lik kefalet belirledi. Söz konusu paranın ödenmesiyle birlikte Doğan, Mersin'in Tarsus ilçesindeki Kadın Cezaevi'nde tahliye edilmesi bekleniyor. Kararı değerlendiren İsa Ayanoğlu, "Bu karar, şiddet gören kadınlar adına önemli bir zaferdir." yorumunu yaptı.

HUKUK MÜCADELEMİZİ KAZANDIK

İsa Ayanoğlu, açıklamasının devamında da şu görüşleri dile getirdi; "Bir erkek olarak, mazlum ve mağdur olan kadınların yanında olmaktan hem vermiş olduğumuz bu hukuk mücadelesinde başarıya ulaşmış olmaktan çok mutluyum. Umarım Yargıtay bu kararı esastan da bozar ve dosya beraatla boşar. Çünkü bu bir beraat değil, tahliye kararıdır. İnşallah beraat kararı da Yargıtay'ın bozmasıyla ortaya çıkacak."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 20.06.2016 19:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol