banner200
banner235
banner225
12 Ağustos 2016 Cuma 15:43
CHP'li Zeynep Altıok: Gri memurluk fişlemedir
banner188
banner213
banner230

Bakanlar Kurulu’nda, açığa alınan memurlarla ilgili çarpıcı bir öneri geldi. Buna göre, 'FETÖ' üyeliği kapsamında ihbar edilen memurlar, sağlam deliller yoksa “gri memurluğa” alınacak. 3-4 yıl yakın takip başlayacak. 'FETÖ' bağı tespit edilen ve delillendirilenler atılacak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı 'gri memurluk' hakkında açıklamalarda bulundu. Akat'lı uygulamanın bir 'fişleme' olduğunu ifade etti.

Zeynep Altıok'un açıklaması şu şekilde:

“Gri memurluk” olarak ifade edilen, devlet memurların uzun süre takibi ve incelenmesini esas alan bir çalışmanın Bakanlar Kurulu’nun gündemine geldiğini basından öğrenmiş bulunmaktayız. Öncelikle belirtmek isterim ki demokratik hukuk devletinde kamu çalışanları hakkındaki iddialar somut deliller esas alınarak değerlendirilir ve konu hakkında karar verilir. İddialarla, ihbarlarla süreç yürütülmez. Adalet arayışı cadı avına dönüştürülemez.

Sağlam delillerle ispat edilemeyen kamu çalışanlarının terör örgütü üyeliği iddası 3-4 yıl boyunca kamu çalışanlarının takibi yapılarak ispatlanamaz. Bunun adı kamu çalışanlarının fişlenmesidir, sakıncalı ilan edilmesidir. AKP iktidarı devlet yönetimini yine eski usül sürdürmekte kararlı olduğunu bu tasarı iddiasıyla da yeniden göstermiştir. Darbeye kalkışan FETÖ üyesi kamu çalışanlarının kim ve ya kimler olduğunu en iyi onları o kurumlara yerleştiren iktidar bilir. Şimdi kendisinin hiçbir sorumluluğu yokmuş gibi milyonlarca kamu çalışanını yalnızca bugün değil, gelecekte de diken üstünde çalıştırmanın kişi hak ve hürriyetleriyle bağdaşır yanı yoktur.

AKP iktidarının getirmeyi düşündüğü “gri memurluk” uygulamasının bütün kamu çalışanlarının iş barışını, huzurunu ve güvencesini tehdit ettiğini belirtmek isteriz. Bu çalışmanın hukuksuz olduğunu, AKP iktidarının bu hususta yanlış yolda olduğunu hatırlatırız. Şimdiden 300’den fazla kamu çalışanını mağdur eden AKP iktidarının bu ve benzeri kanun çalışmalarıyla OHAL’i fırsata çevirmesine müsaade etmeyiz.

Meclis’e gelmesi muhtemel her türlü güvencesizleştirme, fişleme içerikli kanun tasarılarına karşı tutumumuz kişi hak ve hürriyetlerinden ve iş güvencesinden yana olacaktır. Henüz olgunlaşmamış “gri memurluk” çalışmasının başlamadan sonlandırılması gerektiğini iktidara hatırlatır, kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 12.08.2016 15:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol