banner200
banner222
06 Nisan 2016 Çarşamba 18:23
CHP'li vekil açıkladı: 'Önüne yatmak' ne demek?
banner188
banner213
banner230

CHP Milletvekili Gaye Usluer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanına ilişkin sözlerinin cinsiyetçi anlam taşımadığını belirterek, "Önüne yatmak Türkçede bir deyimdir. Önüne yatmanın tam da karşılığı korumak ve kollamaktır" dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer ve CHP'li kadın milletvekilleri Meclis'te düzenledikleri basın toplantısında Karaman'daki cinsel istismar olayına ilişkin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nun açıklamalarını yineleyerek, "Tarihe bu kadın bakan, bu ayıpla geçecektir" dedi.

Gaye Usluer, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'na ilişkin sözlerinin farklı anlamlara çekildiğini söyleyerek "Yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali bugün AKP tarafından Genel Başkanımıza yönelik provokatif suçlamalar kendi ayıplarını örtme çabasından başka bir şey değildir. Önüne yatmak Türkçede bir deyimdir. Önüne yatmanın tam da karşılığı korumak ve kollamaktır. Anadolu'da bir söz vardır: Önüne yatarım kurban olurum sana. Bu demektir ki; ben sana o kadar bağlıyım ki seni o kadar çok seviyorum ki senin önüne hiçbir şey geçirmem gerekirse ölürüm ve senin önünde yatmaya devam ederim" diye konuştu.

‘BU TERİME CİNSİYETÇİ YAKLAŞIMLA BAKMAK KENDİ AYIBIYLA YÜZLEŞMEMEKTİR'

'Önüne yatmak' deyimini daha önce dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler'in 17-25 Aralık operasyonlarında yayınlanan tapelerde Rıza Sarraf'a söylediğini anımsatan Gaye Usluer şöyle konuştu: "Şimdi biz bu deyimi ne zaman duyduk? Türkiye için tarihsel bir süreçte geçerken. TBMM'deki bakanların tarihin en büyük soygununda adları geçerken bugün ABD'de tutuklu olan Rıza Sarraf tapelerde ne diyordu o dönemin İçişleri Bakanı'na: Ne olacak şimdi benim halim? O dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler'in cevabı ise ‘Sen rahat ol gerekirse önüne yatarım ya' demişti. İşte bu tarihsel söz o dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler'e aittir. Bu söz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözü değildir aslında. Bir erkek başka bir erkeğin önüne yatarım dediğinde söz nasıl ki bir cinsel anlam taşımıyorsa bugün bir makama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na —bugün için kadın olur yarın erkek olur önemli olan suçlu mudur, sorumlu mudur bunun cevabıdır- kullanılan bu terime cinsiyetçi bir yaklaşımla bakmak tam anlamıyla kendi ayıbıyla yüzleşmemek, özeleştiri yapmamaktır. Ankara Büyükşehir Belediyesi çalışan kadınlara bugün işten atma tehdidi kullanılmıştır. Karşılığında denmiştir ki sizleri otobüslerle CHP Genel Merkezi önüne gideceksiniz Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine slogan atacaksınız. Asıl ayıp budur. Kadını aczini kullanarak kendine güç sağlama bu ayıptır. Bu ayıbı bugün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı birilerine yaranmak için yapmıştır."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 06.04.2016 18:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol