banner200
banner235
banner225
03 Mart 2016 Perşembe 16:42
CHP'li Tüm'den vekillere çağrı: “Kölelik yasasına ortak
banner188
banner213
banner230

BİRGÜN / ANKARA

“Güvenceli esneklik” adı altında Özel İstihdam Büroları’na “işçi kiralama” yetkisi veren düzenleme ile ilgili Meclis’te basın toplantısı düzenleyen CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, yasa tasarısının insan onuruna yakışmadığını söyledi. Tüm, “Hiçbir milletvekilimiz bu suça ortak olmamalıdır” dedi.

Esneklik var, güvence yok
Tasarı ile işçilerin alınıp satılabilen birer köle haline getirilmek istendiğine değinen Tüm, “Yasanın Avrupa’daki örnekleri gibi güvenceli esneklik olarak sunulması büyük bir aldatmacadır. Yasada işçiler için her türlü esneklik var ama güvence yok. Hatta işçilerin bugüne kadar var olan tüm güvenceleri kıdem tazminatı, sağlık hakkı, izin hakkı, grev hakkı, sendikalaşma hakkı ellerinden alınmaya çalışılmaktadır’’ dedi.

Tüm, madenler için sakıncalı bulunan kiralık işçiliğin, inşaat, uranyum üretimi, hava yolu taşımacılığı, doğal gaz dağıtımı, limanlar, itfaiyecilik, nükleer reaktör işletimi gibi sektörler için sakıncalı olmadığını hiç kimsenin iddia edemeyeceğini de kaydetti.

Ortak olmayın
Meclis’in büyük bir insanlık suçu işlemek üzere olduğunu belirten Tüm, ‘’ İnsan onurunu ayaklar altına alan, çalışma barışını bozacak bu çağdaş kölelik yasası derhal geri çekilmelidir. İnsan onuru da insan emeği de bizler için kutsaldır. Bunları yok saymak evrensel bir suçtur. Hiçbir milletvekilimiz bu suça ortak olmamalıdır” dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 03.03.2016 16:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol