banner200
banner222
17 Haziran 2016 Cuma 13:04
CHP'li Toprak: Kürt AKP'si oluşturma gayretlerine hız verildi
banner188
banner213
banner230

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “Kürt siyasetini yeniden biçimlendirmeye soyunan AKP ve Cumhurbaşkanı, İslamcı yönü ağır basan, yeni bir Kürt AKP’sini örgütleyerek TBMM’ye taşıma, Irak ve Suriye Kürtlerini de PYD karşıtı bir potada toparlamaya çalışıyor” dedi.

Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, Kürt siyasetinde iktidar destekli yeni bir siyasi yapılanma hazırlığı gözlendiğini ifade etti. “Kürt sorununu çözme konusundaki samimiyetsizliği, yıllardır tescilli olan Cumhurbaşkanı ve AKP iktidarı, yine yapay çözümler, gizli kapaklı çalışmalar yürütüyor” diyen Toprak, iktidarın, Kürt siyasetinde kendi kontrollerinde, bir alternatif parti oluşumuna yöneldiği iddiasında bulundu.

“KÜRT AKP’Sİ OLUŞTURMA GAYRETLERİ”

Irak ve Suriye’de, Kürtler içinde siyasi hareketliliğin yükseldiğini belirten Toprak, şöyle devam etti:

“Çözüm sürecinde, Erdoğan, MİT ve AKP iktidarı, Irak ile Suriye’deki Kürt siyasi hareketleriyle, Diyarbakır’da toplantılar, konferanslar organize edilmesine olanak sağlamıştı. Şimdi de Suriye’deki PYD karşıtı Kürt siyasi partilerini 11 Haziran’da Şanlıurfa’da toplayarak, Barzani yönetimi ile işbirliği içinde, bölgesel Kürt siyasetini örgütleme, yönlendirme çabasına girdi. Eş zamanlı olarak, Güneydoğu’da İslamcı yanı ön plana çıkacak, kendi ifadeleriyle ‘inançlı Kürtleri’ çatısı altında toplayacak bir Kürt AKP’si oluşturma gayretlerine ve tabana yayma çalışmalarına hız verilmiş durumda.”

“TEMAS OLDUĞUNUN İTİRAFI”

Başbakan Binali Yıldırım’ın, PKK’nin kendilerine doğrudan ve dolaylı yollarla, müzakerelere başlanması, çatışmaların sonlandırılması haberleri gönderdiğini söylediğini anımsatan Toprak, “Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, operasyonlar sonrası, çözüm müzakerelerinin yeniden başlayabileceğini söyleyince, Cumhurbaşkanının sert tepkisiyle karşılaşmıştı. Oysa Başbakan Binali Yıldırım’ın sözleri, bir anlamda PKK, İmralı ve Kandil ile hükümet arasında, doğrudan ve dolaylı şekilde, arabulucular vasıtasıyla, bir takım temasların olduğunun itirafıdır” dedi.

“YENİ BİR ÖRTÜLÜ MÜZAKERE SÜRECİ”

Başbakanın sözlerinin, Cumhurbaşkanlığınca sessizlikle karşılanmasının da anlamlı olduğunu ifade eden Toprak, şöyle devam etti:

“Oslo müzakerelerinde, çözüm sürecinde, Kandil, Ankara, MİT arasında arabuluculuk yaptığını, dönemin Başbakanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, MİT’teki görüşmeyi kameralar aracılığıyla dışarıdan izlediklerini açıklayan Kuzey Iraklı Kürt Siyasetçi Mehmet Emin Pencewini, birkaç gün önce, çözüm sürecinin yeniden başlaması için önemli girişimler olduğunu, uluslararası güçlerin devreye girdiğini söylemektedir. Irak ve Suriye’de Kürt Devleti oluşumu yanında, Türkiye’de de Kürt siyasetinin iktidar ve Cumhurbaşkanı kontrolünde, yeniden yapılandırılması adımlarının hızlandığı gözlenmektedir. İktidarın, yeni bir örtülü müzakere sürecini yürüttüğü izlenimini güçlendiren belirtiler söz konusudur.”

“İKTİDARIN BAZI GÜÇLERCE UYARILDIĞI ANLAŞILMAKTADIR”

Kürt sorununun, ancak samimi, şeffaf, TBMM’yi odak noktasına alacak şekilde çözülebileceğini ifade eden Toprak, “Partilerin içini karıştırarak, yapay oluşumlar yaratarak, gizli kapaklı yolları kullanarak, çözümün olamayacağını gördük. Kürtlerin TBMM’de siyasi temsilini sıfırlama yönündeki adımları konusunda, iktidarın bazı güçlerce uyarıldığı anlaşılmaktadır. Yaklaşık bir yıldır süren operasyonlar ve yıkımın ardından, bölgede, bir takım İslami ve inanç eksenli siyasi ittifakların zemini yaratılmış görünüyor. Bu yapay yapılanmanın yolunun açılması, Kürt siyasetini, kendi hedef ve emelleri doğrultusunda şekillendirmeye çalışan Cumhurbaşkanı ve AKP iktidarının, sıcak gündemini oluşturmaktadır” değerlendirmesinde bulundu. (ANKA)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 17.06.2016 13:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol