banner200
banner222
05 Ekim 2016 Çarşamba 17:43
CHP'li Sağlar'dan Başbakan Yıldırım'a: AKP 17 adayı
banner188
banner213
banner230

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Fikri Sağlar, son günlerin en büyük tartışma konusu olan Lozan tartışmasından sonra Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

‘LOZAN'LA VERİLMEYEN ADALARI 15 YILDA AKP VERDİ'

Sağlar, "Tartışılması gereken bir konu varsa birilerinin beğenmediği Lozan Antlaşması ile kaybedilmeyen adaların son 15 yıllık AKP Hükümeti yönetimi ile kaybedilip kaybedilmediğidir" ifadelerini kullandı. Fikri Sağlar'ın soru önergesi şöyle: Son günlerde Lozan Anlaşması'nın başarısı iktidar tarafından sorgulanırken, Lozan ile kaybedilmeyen adalardan 17'si AKP iktidarı döneminde Yunanistan'a verildiği iddia edilmektedir.

Basında yer alan haberlere göre; Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Albay Ümir Yalım'ın "Erdoğan ve AKP Hükümeti, 17 Aralık 2004'te Avrupa Birliği'nden müzakere tarihi aldı. Yani müzakere tarihi, 16 Türk adası ve 1 kayalığın karşılığında alındı" şeklinde açıklaması olmuştur.

Emekli Albay Ümit Yalım'ın ‘Çağdaşses' de çıkan haberdeki iddialarına göre; "Bu gizli bir mutabakat. Kayıtları var mı bilmem. 2006'dan itibaren Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmeler başladı. Bu görüşmeler maalesef gizli olarak, Türkiye'den üç diplomat, Yunanistan'dan da iki diplomat ve bir amiral tarafından yürütüldü. Kamuoyuna bilgi verilmedi. Sadece Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'nın bilgisi vardı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir personeli olarak benim de haberim yoktu, ta ki 2008'deki bir hava sahası ihlaline kadar."

Lozan'ın hezimet olduğunu düşünenler bu iddialara açıklık getirerek esas kimlerin hezimet yaşattığını kamuoyunda tartışmalıdır.

Bu çerçevede:

1) Lozan Antlaşması ile kaybedilmeyen 17 adanın AKP hükümeti döneminde Yunanistan'a verildiği iddiası doğru mudur?

2) Müzakere tarihini geri çekmek amacı ile Yunanistan'ın adaları işgal etmesine göz yumulduğu iddiası doğru mudur? İki devlet arasında buna dair bir anlaşma yapılmış mıdır?

3) Eğer bu iddialar doğrusu ise esas hezimeti yaşatanlar Lozan'ı imzalayanlar mı yoksa Cumhuriyet tarihinde toprak parçamızı kaybettiren AKP hükümeti midir?

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 05.10.2016 17:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol