banner200
banner222
05 Ekim 2016 Çarşamba 15:23
CHP'li Sağlar Başbakan'a sordu: Suriye'deki kaosa Türkiye neden
banner188
banner213
banner230

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Başbakan Binali Yıldırım'ın Suriye ile ilgili yaptığı açıklamaları TBMM gündemine taşıdı. Sağlar, Başbakan'a, "Rusya'nın ve Amerika'nın anlaşamadığı Suriye politikasında, savaşın yeni hedefler ve silahlarla yön değiştireceği açıktır. Bu kaosa Türkiye neden dahil olmaktadır?" diye sordu.

CHP'li Fikri Sağlar, Başbakan Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği yazılı soru önergesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus'a girmesinin üstünden yaklaşık 40 gün geçtiğini ifade etti. Sağlar, önergesinde şu görüşlere yer verdi:

"Resmî açıklamalar önce Karkamış'ın hemen karşısında bulunan kentteki IŞİD mevzilerini dağıtmak için bu harekâtın yapıldığını söylese de, Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada "Artık son, bu işin burada noktalanması lazım dedik. Sabah 04.00 itibariyle DAİŞ, PYD gibi terör örgütlerine bir operasyonu ordumuz başlatmıştır" dedi.

'GÖRÜNÜRDE HEDEF IŞİD OLSA DA, ESASEN KÜRTLERE YÖNELİK BİR OPERASYONUN VARLIĞIDIR'

Ancak iddialara göre, görünürde hedef IŞİD olsa da, esasen bölgede etkinlik kazanan Kürtlere yönelik bir operasyonun varlığıdır. Dün yapmış olduğunuz grup toplantısında Amerika'nın sözünü tutmadığını ve bu çerçevede YPG'nin Membic'i terk etmeyeceğini dile getirdiniz. Anlaşılan o ki; YPG'nin Membic'i terk etmemesi ile savaş yeni bir boyut kazanacak.

Rusya ve Amerika'nın Suriye politikasında anlaşamaması ve karşılıklı restleşmeleri savaşa yeni bir boyut kazandıracaktır. Rusya'nın Esad yönetimine olan desteğini artırmak ve ABD'nin Doğu Akdeniz'de devriye gezen savaş gemilerinden Şam'a yönelik herhangi bir saldırı durumunda cevap vermek adına Şam'a 'gladyatör' lakaplı füze avcısını yerleştirmesi ile Amerika ile anlaşmazlık derinleşmiştir. Sınırlarımızın dışında yaşanan bu kaosa Türkiye'nin de dahil olması, yurtiçinde yeni çatışmalara ve olası terör faaliyetlerine neden olacaktır."

'STAR GAZETESİNİN 'DABIK'TA BÜYÜK SAVAŞ YAŞANACAK' İDDİASI DOĞRU MUDUR?'

CHP'li Sağlar, Suriye'ye ne için, kim için girildiği kamuoyu tarafından pek anlaşılmasa da, Suriye'de TSK'nin içinde bulunduğu durumun endişe ve merakla izlendiğini ifade etti. Çıkan haberlere göre, Fırat Kalkanı operasyonunda ortaya çıkan bilançonun çok da iyimser olmadığının öne sürüldüğünü vurgulayan CHP'li Sağlar, Başbakan Yıldırım'dan şu sorulara yanıt istedi:

Star gazetesinin 3.10.2016 tarihli manşet haberi, "Dabık'ta büyük savaş yaşanacak. ÖSO, on gün içinde harekete geçmek için Türkiye'nin onayını bekliyor" olarak olmuştur. Bu iddia doğru mudur?

Rusya'nın ve Amerika'nın anlaşamadığı Suriye politikasında, savaşın yeni hedefler ve silahlarla yön değiştireceği açıktır. Bu kaosa Türkiye neden dahil olmaktadır? 24 Ağustos'tan beri Fırat Kalkanı Harekatı'nda kaç şehit verilmiştir? Kaç yaralımız vardır, yaralıların durumları nasıldır?

24 Ağustos'tan beri Fırat Kalkanı Harekatı'ndaTSK'ya ait kaç tank, top, zırhlı araç kullanılmıştır?

Bunların kaçında zayiat verilmiştir?

'FIRAT KALKANI OPERASYONUNUN MADDİ BİLANÇOSU NE OLMUŞTUR?'

24 Ağustos'tan beri Fırat Kalkanı Harekatı'nın maddi bilançosu ne olmuştur?

24 Ağustos'tan beri Fırat Kalkanı Harekatı'ndaSuriye'nin hangi bölgelerine girilmiştir?

Cumhurbaşkanı, TSK'nın 15.000 askerle bu savaşa katılacağını BM'lere gitmeden önce Hürriyet gazetesine açıkladı. TSK'nın böyle bir kararı var mıdır?

Fırat Kalkanı Harekatı'nın gerçek hedefleri nelerdir? Türkiye'nin muhtemel kazanımları ve kaybettikleri neler olacaktır?

Seçim bölgem Mersin'den, hemşerim, Ali Gölgeli ve diğer askerlerimiz ne uğruna şehit düşmüştür? Mehmetçikler için vicdanınız sızlamıyormu? (Sputnik)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 05.10.2016 15:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol