banner200
banner225
26 Eylül 2016 Pazartesi 13:44
CHP’li İrgil: “Öğrencilere kayıtlarda kolaylık sağlanmalı”
banner188
banner213
banner230

BİRGÜN / ANKARA

Kapatılan vakıf üniversitelerinin öğrencileri için kayıtlar başladı. Öğrenciler kayıt ve sonrasına ilişkin YÖK’ün açıklamalarıyla üniversitelerin açıklamalarının birbirini tutmadığından şikayetçi. Sürecin başından beri mağduriyetlerin takipçisi olan TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, YÖK’te yetkililerle yaptığı görüşmenin detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

YÖK ile gece gündüz görüşerek her sorunlu konuya dair bilgi aldığını belirten İrgil, “Öğrenci arkadaşlar kulaktan duyma bilgilere ya da üniversitelerin söylemlerine değil, YÖK’ün resmi açıklamalarını dikkate alsın” dedi. “Empati, anlayış, sabır, hoşgörü, direniş ve dayanışma olmadan bu zor günleri atlatmak kolay değil” diyen İrgil, sözlerini şöyle sürdürdü: “Maalesef demokrasi ve hukukun askıya alındığı günlerdeyiz. Bu haksızlıklar ve mağduriyetler son 10 yıldır pek çok kişinin başına geldi. Bu ülkenin nice değerli insanı haksız yere hapse atıldı ve yıllar sonra hepsinin masum oldukları anlaşıldı. Birlikte davranarak yasal haklarımızı savunmalı ve hukuki mücadele yürütmeliyiz.”

YÖK’ten son bilgiler

CHP’li İrgil, öğrenciler için YÖK ile 25 Eylül’de yaptığı son görüşmenin detaylarını ise şöyle sıraladı:

E-KAYIT VE SONRASI: YÖK, “Kayıtlar online e-kayıt olacak, hiçbir belge ve ücret gerekmeyecek. Basit ve birkaç dakika ile kayıt olunacak” diyor.

ÖZEL ÖĞRENCİLİK: YÖK, anlaşılamayan özel öğrencilik konusunda detaylı bir açıklama yapmak için çalışıyor, bu konuda bir kılavuz yol haritası açıklanacak. Bu arada YÖK’e; özel öğrencilerin başvuru süresinin uzatılmasını, kayıt işlemlerinin uzamaması için sonradan edinilecek belgelerin istenmemesini, Türkçe tercih yapanların yüzde 30 İngilizce bölümlere de geçebilmesini önerdik. YÖK değerlendireceğini söyledi.

BÖLÜM AÇILMASI: Kapatılan üniversitenin olduğu kentte bölüm ve programı olmayan öğrencilere o ilde program açılacak. YÖK, başvurulan ilde bir üniversite varsa kontenjan sorunu yok, birkaç üniversite varsa koordinatör üniversite planlama yapabilir, diyor. Ayrıca açılması gereken bölüm olmasına karşın açmayacağını söyleyen üniversitelere ilişkin YÖK, bu hafta tüm koordinatör üniversitelere tekrar bilgi verecek. O ilde var olan ve kapanmış bir bölüm varsa, bu bölüm açılacak.

ÜCRETLER: Mali konular kayıt işleri bittikten sonra ortalık sakinleşince YÖK tarafından detaylı açıklanacak. YÖK her üniversite için öğrenim ücretini belirlediğini ve açıklayacağını söyledi. Ödemeler için güz sınavlarına kadar zaman var. Ödenmiş ücretler geçerli olacak

UZAKTAN EĞİTİME YERLEŞENLER: ÖSYM tarafından uzaktan eğitime yerleştirilen öğrencilerin durumunu YÖK değerlendirecek. ÖSYM ve YÖK’e bir itiraz dilekçesi yazılması gerekiyor. Öğrenci bu dilekçede, ÖSYM tarafından sehven (yanlışlıkla) uzaktan eğitime yerleştirildiğini ve örgün bir programa yerleştirilmek için gereğinin yapılmasını arz edecek.

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER: YÖK bu konuda açıklama yapacak. Yabancı uyruklu öğrenciler koordinatör ve garantör üniversitelere yerleşecek. Olmayan bölümler için tercih sonuçları da en kısa sürede açıklanacak.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 26.09.2016 13:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol