banner200
banner235
banner225
21 Eylül 2016 Çarşamba 08:43
CHP'li Hakverdi'nin açıklamasına polis engeli! Meclis
banner188
banner213
banner230

BURCU CANSU
[email protected]
@burcu_cansu

Bayram tatilinin ardından Meclis’in mesaisi yine gergin başladı. Öğrenci Veli Derneği yöneticileriyle eğitim öğretim yılının açılışı ve eğitim sistemine dair bir basın toplantısı yapmak isteyen CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, polis engeliyle karşılaştı. Açıklamasını koridorda, tuvalet kapısının önünde yapmak zorunda kalan CHP’li vekil, “Meclis, Meclis olalı bunu görmedi” diye isyan etti.

Daha önce de Che Guevara tişörtlü gençlerle basın toplantısı yapması engellenen Hakverdi, ikinci kez karşılaştığı uygulamayı Başkanlık Divanı’na taşıyacağını belirtti.

Koridorda tutuldular

İstanbul’dan gelen Veli Der yöneticileri ile Hakverdi, “Ziyaretçiler basın açıklaması yapamaz, vekil tek başına yapabilir” gerekçesiyle Meclis Polisi tarafından koridorda durduruldu ve Basın Bürosu’na geçmelerine izin verilmedi. Bunun üzerine Hakverdi ve veliler, güvenlik görevlilerine tepki gösterdi. Yaşanan arbede esnasında Hakverdi’nin, ‘Bu pratiği bu Meclis yaşadı mı’ sorusu yanıtsız kaldı.

Yarım saati aşkın süre dar koridorda tutulan vekil ve beraberindekiler, basın açıklamalarını koridorda tuvalet kapısının önünde yapmak durumunda kaldı.

‘Keyfi tutum kalıcı olmasın’

Meclis’te daha önce böyle bir uygulamanın yapılmadığını belirten Hakverdi, “Hiçbir milletvekili kapı altında basın açıklaması yapmamıştır. Bana ‘Siz içeri girebilirsiniz, basın odasında açıklama yapabilirsiniz ama konunun muhataplarını, misafirlerinizi içeri alamayız’ deniliyor. ‘Bugüne kadar böyle bir uygulama yapıldı mı?’ diye soruyorum ama ilgili amirimiz maalesef cevap veremiyor. Bu uygulama keyfidir, sadece bize özeldir” dedi.

CHP’li vekil, “Süreç konunun mağdurlarının ve muhataplarının Meclis içerisine alınmamasına doğru götürülmek isteniyor. Bu hukuksuz uygulamanın kalıcı olmasından ve Meclis kapılarının konunun muhatapları ve mağdurların basın açıklamalarına kapatılmasından kaygı duyuyorum. Bu keyfi tutum genel bir uygulama halini almasın. Bu uygulama kabul edilemez, edilmemelidir” uyarısı da yaptı.

Öğrenci Veli Derneği İkinci Başkanı Metin Erdoğdu ise ‘Laik, bilimsel, eşit, parasız eğitim’ taleplerini dile getirmek için Meclis’e geldiklerini söyledi. 1 milyon öğrencinin öğretmensiz eğitime başladığını, okulların kitapsız açıldığını belirten Erdoğdu, eğitimde bir kaosun yaşandığını savundu. Hakverdi ve veliler, açıklamanın ardından Meclis’ten ayrıldı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 21.09.2016 08:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol