banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
09 Haziran 2016 Perşembe 15:23
CHP'li Böke: ''Adına Cumhurbaşkanı denen kişi vatandaşı suça

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK toplantısının ardından konuştu.

Böke'nin açıklamalarını satır başları şöyle:

Dün siyasette kara bir leke olacak saldırı gerçekleşti. MYK'da saldırıyı değerlendirdik. Takınacağımız tavrı genel başkanımız tarafından açıklandı. Tavrımız net ve kararlı olacaktır.

Biz demokrasi mücadelesi veriyoruz. Biz bu mücadeleyi 93 yıldır taşıyoruz. Ve bu bu mücadele gücünün karşısında kimse duramaz. Bugün bir sefer daha bu kararlılığımızın önüne hiçbir kurşunun geçemeyeceğini bir sefer daha konuştuk.

SARAY FEDA ETMİŞ GÖRÜNÜYOR

Türkiye, Saray rejimi ve AKP iktidarı tarafından terör sarmalına teslim edildi. Saray iktidarda kalmak uğruna bir çok canı feda etmiş görünüyor. Bu noktaya taşıyanların kim olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu tabloyu ortaya çıkaran AKP iktidarıdır. Sorumlular açık. 14 yılda kana boğdular. Bu iktidar Öcalan'a övgüler dizdi Bomba yığınağına göz yumdu. Bu iktidar yasaları teröristler masa etrafında meze etti. Sınırda mahkemelerinde çadır mahkemeleri kurdu. Bu iktidar bir yıl içinde 500'ün üzerinde şehit verilmesine neden oldu.

SARAY SOYTARILARI

Ankara'nın, İstanbul'un göbeğinde bomba patlamasına neden oldu. Suçluluk ve çetecilik anlayışıyla saldırı gerçekleştirdiler.
Sefil oyunlarını şehit cenazelerini tiyatroya çevirdiler. Bu sefilliğe karşı çıkıyoruz. Bütün bunlar olurken Saray soytarılarını karşımıza çıkarıyorlar. Ana muhalefet liderine yapılanIarı "halkın takdiri" diyor. Adına C.başkanı denenler vatandaş da suça azmettiriyorlar. Ne yaparsanız yapın, nereye kaçarsanız kaçın, hangi provokasyonu yaparsanız yapın, bizi demokrasiden hukuktan alıkoyamayacaksınız. Bu mücadeleyi kazanacağız.

Suçlular suçlarını örtmek için su çetelerini sokaklara salıyorlar. Türkiye'yi bu zorba çetelere teslim olmayacağız

Öyle acı ki adına protesto denilen saldırıda taciz ve adam yaralama gibi suçlardan yargılanmış özel harekat tişörtü giymiş kişiler tarafından düzenlendi. Suç ortaya çıkmasın diye hukukta bazı değişiklikler yapıldı.

HSYK kararnamesi.. Aslında Saray kararnamesi çıkarıldı.

Yaz mevsimi geldi. Cumhurbaşkanı başkanı kadına hakaret sezonun açmış görünüyor. Kadınlar adına sesleniyorum Sana ne! İstersek çalışırız istersek çocuk yaparız.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 09.06.2016 15:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177