banner200
banner222
06 Ekim 2016 Perşembe 15:24
CHP'li Biçer'den Başbakan'a: Madem 17/25 Aralık milad, Görmez
banner188
banner213
banner230

Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Bank Asya'da hesaplarının bulunduğu iddialarını Başbakan Binali Yıldrım’a sordu! ​CHP’li Vekil Biçer, 17/25 Aralık sürecinden sonra Asya Katılım Bankası’ndan işlem yaptıran Diyanet İşeleri Başkanlığı ve Görmez Hakkında işlem başlatılıp başlatılmayacağına dair sorularını Başbakan Binali Yıldırım’a yöneltti.

​Milletvekili Biçer; “FETÖ” ile ilişkili olduğu düşünülen bazı kurum ve kuruluşlara kayyum atayıp, bu kurum ve kuruluşlarda çalışan personelleri açığa almanıza ve görevden uzaklaştırmanıza rağmen Asya Katılım Bankası’nda hesap açan Mehmet Görmez’in hala görevine devam etmesinin gerekçesi nedir?” diyerek konuya olan tepkisini dile getirdi. ​17/25 Aralık sürecinin milat olduğunu söyleyenlerin, Asya Katılım Bankası’nın işlemlerine devam etmesindeki mantıksızlığı vurgulayan Biçer “Emsal teşkil eden kurumlara kayyum atandı,o halde Diyanet İşleri Başkanlığı’na da kayyum atansın.!” diyerek süreçteki hukuki yetersizliklere de vurgu yaptı.

Biçer’in Yıldırım’a verdiği soru önergesinden sonra Mehmet Görmez’in görevine devam edip edemeyeceği ise merak konusu! ​ Manisa Milletvekili Dr. Biçer’in Başbakan Yıldırım’a yönelttiği soru önergesi ise şu şekilde; Hükümetinizin FETÖ'ye ilişkin suç unsurlarında milad kabul ettiği 17/25 Aralık sürecinden sonrasına tekabül eden ve basına yansıyan Diyanet’in Hac ve Umre Organizasyonlarında paraların yatırılmasının istendiği bankalar arasında Asya Katılım Bankası’nın yer aldığı iddialarına ilişkin aşağıdaki sorularımın tarafınızca cevaplanması gereği doğmuştur.

1) Hükümet olarak 17/25 Aralık (2013) sürecini FETÖ için milat olarak kabul etmenize rağmen,2014 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Asya Katılım Bankası’nda açtığı iddia edilen hesaplar hakkında bir bilgiye sahip misiniz?

2) “FETÖ” ile ilişkili olduğu düşünülen bazı kurum ve kuruluşlara kayyum atayıp, bu kurum ve kuruluşlarda çalışan personelleri açığa almanıza ve görevden uzaklaştırmanıza rağmen Asya Katılım Bankası’nda hesap açan Mehmet GÖRMEZ’in hala görevine devam etmesinin gerekçesi nedir?

3) FETÖ'nün finans ayağını oluşturan bir bankada hesap açtıran Diyanet İşleri Başkanı Mehmet GÖRMEZ ile ilgili herhangi bir hukuki işlem başlatılacak mıdır? Başlatılacaksa ne zaman başlatılacaktır? Şimdiye kadar herhangi bir işlem başlatılmamış olmasının gerekçesi nedir?

4) 17/25 Aralık sonrası baz alınarak “FETÖ” ile ilişkili olduğu iddia edilen kurumlara kayyum ataması gerçekleşirken, Asya Katılım Bankası’nda hesap açtıran Diyanet İşleri Başkanlığına da kayyum atamayı düşünüyor musunuz? 5)İddiaların ispat edilmesi durumunda, Diyanet İşleri Başkanlığını da "Terörizmin Finansmanı Hakkındaki Kanuna muhalefet" suçu işlediği için kapatacak mısınız?

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 06.10.2016 15:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol