banner200
banner235
banner225
30 Mart 2016 Çarşamba 16:43
CHP'den üç bakana istifa çağrısı
banner188
banner213
banner230

Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sonunda ​CHP'nin değerlendirmelerini paylaşan CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, "Haftalardır 3 bakana, sorumsuzluklarına dair uyarılarda bulunduk. Ancak uyarılarımız hükümet tarafından sessilikle karşılandı" dedi ve üç bakanı istifaya çağırdı.

"Sorumsuz bakanlardan biri içişleri Bakanı Efkan Ala" diyen Böke, "Ankara'da 5 ayda 3, istanbul'da 2 canlı bomba nedeniyle 185 canımızı kaybettik. Efkan Ala siyasi sorumululuğu almadığı gibi ne kadar iyi iş yaptığını anlatıyor" diye konuştu. Sol'da yer alan habere göre; Böke, "Demek ki olanaklarını vatandaşları korumak yerine C.Başkanı deyimiyle "Rıza Beyi" korumak için kullanılmış. Demek ki Rıza bey'i devletin imkanlarıyla korunmuşlar" dedi.

'İÇİŞLERİ BAKANI ÇARESİZ'
İstanbul'da bir ay boyunca toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklandığını hatırlatan Selin Sayek Böke, "İçişleri Bakanı bu derece çaresiz. Şimdi de anlaşılıyor ki AKP'nin çöküş döneminin İçişleri Bakanı 'İnsanlar olmasa güveniliği ne güzel sağlardım' diyor" ifadelerini kullandı.

İkinci bakanınsa Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu olduğunu söyleyen CHP Sözcüsü, "Bu bakanın görevi çocukların ihmal ve istiamardan korunması. Çocuk istismarı faciasıyla karşı karşıyayız. Bakanın ilk tepkisi ne oldu? Vakıfları korumayı tercih etti. 'Bir kereden bir şey olmaz' dedi. Biz de diyoruz ki: Bir kere istifadan bir şey olmaz" şeklinde konuştu.

'BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ'
Aile Bakanı hakkında, "Ancak kendisi pişkinlik ve aymazlıkla koltuğunda oturuyor" diyen Böke, "Bu şahıs orada olduğu müddetçe çocuklarımız güvende değiller" dedi.

Böke, "diğer sorumsuz bakan" olarak nitelediği Nabi Avcı içinse şunları söyledi:

"Görünen o ki AKP'nin bakanı bu görevi devletin sağlaması görevi vakıflara devretmiş. MEB görevini yapmadığı için bu tablo ortaya çıkyor. Acı bi gerçekle karşı karşıyayız. Bu evlerini sayısı 10 binin üzerinde. Devletin vatandaşının ihtiyaçlarını karşılayacak olanağı mı yok. Yoksa AKP bu vakıfları kendi arka bahçesi gibi mi kullanıyor?"

Böke, "Türkiye'nin yaşadığı trajediler üç bakanın, bakanlık sorumluluklarını yerine getiremediklerini ortaya koyuyor" diyerek, "Bakanlık görevlerini sürdürmeleri mümkün değil. Üç bakan derhal istifa etmeli. Açık çağrıda bulunuyoruz" dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 30.03.2016 16:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol