banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
21 Eylül 2016 Çarşamba 08:42
CHP'den kitap okuma çağrısı

İzmir'de CHP Konak İlçe örgütü, Türkiye'nin kitap okuma alışkanlığı kazandırılabilmesi için İzmirliler'i Tarihi Saat Kulesi önünde kitap okumaya çağırdı.

CHP Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak, yönetim kurulu üyeleri ve partililer tarihi Saat Kulesi önünde toplanan üzerinde Romalı Şair Ovedius'un 'Gençlerini kitapla beslemeyen toplumların sonu acıdır' sözünün yazılı olduğu pankart açtı. Pankartın önüne bağdaş kuran partililer kitap okudu. CHP Konak İlçe Başkanı Şakir Başak, yaptığı basın açılamasında Türkiye'deki kitap okuma oranının düşüklüğü ile ilgili rakamları hatırlattı. Türkiye'de günde ortalama 5 saat televizyon seyredilmesine karşın yılda sadece 6 kitap okunduğuna dikkat çeken Başak, şöyle dedi:

"Bazı raporlara göre Türkiye, kitap okumada dünya ülkeleri arasında 86'ncı sırada yer alıyor. Okumaya ayrılan zaman karşılaştırmasında bir Norveçli bizden 300, Amerikalı 210, İngiliz ve Japon ise 87 kat daha fazla zaman ayırıyor. Dünya ortalaması bile Türkiye'de bir kişinin okumaya ayırdığı zamanın 3 katından daha fazladır. Yılda basılan kitap sayısına göre; İsrail'de 1169, Almanya'da 1022, Japonya'da 600 kişiye 1 kitap, Türkiye'de ise 10 bin 600 kişiye 1 kitap düşüyor. Türkiye'de 6 vatandaşa yılda 1 kitap düşüyor. Türkiye'de 95 kişiye 1 kahve, 65 bin kişiye 1 kütüphane düşüyor. Kitap Türkiye'de ihtiyaç maddeleri sıralamasında 235. sırada."

Cep telefonu ve iletişim masraflarına ayda 213 lira ayıran bir ailenin kitaba yılda sadece 6.5 lira ayırdığını ifade eden CHP'li Başak, "Okuma yazmayı bilen tüm yurttaşlara okumayı öneriyorum. Allah'ın göndermiş olduğu yüce kitap bile 'oku' ile başlamaktadır. İlim ile ilgili Peygamberimiz 'İlim Çin'de ola alıp geliniz' , Hz. Ali, 'Bana bir harf öğretinin kırk yıl kölesi olurum' demiştir. Okuyan insan düşünür. Düşünen insan gelişir ve aydınlanır. Aydın insan aydınlatır" dedi. ()

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 21.09.2016 08:42
Anahtar Kelimeler:
CHPBasınAlmanyaÇinAydın
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177