banner200
banner222
03 Ağustos 2016 Çarşamba 13:44
CHP'den kapatılan askeri okulların arazileri için soru önergesi
banner188
banner213
banner230

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, şehir dışına çıkartılacak kışlalar ile kapatılan okulların arazilerinin nasıl değerlendirileceğini Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'a sordu.

Konuyla ilgili bilgi edinme hakkını kullan İlgezdi, yaptığı açıklamada, "100 yıla yaklaşan bir devlet geleneğinin, hiçbir toplumsal mutabakat arama ihtiyacı hissetmeden bir gecede yeniden formatlanmasının, yaratacağı sakıncaların yanı sıra, kapatılan okulların yer aldığı binlerce dönümlük arazi de şehir dışına taşınacağı açıklanan kışla arazileri gibi tartışma konusu olmuştur. Sürdürülen tartışmanın ana ekseni, kapatılan askeri okullar ile kent dışına çıkartılacak kışlalardan kalan arazilerin emlak rantı için en çekici alanlara dönüştürülmesidir." dedi.

Daha önceki uygulamalar nedeniyle, kapatılacak olan Kuleli, Maltepe, Heybeliada gibi askeri okullar ile kışlara ait yeşil alanların akıbeti için endişe duyduklarını belirten İlgezdi, "Başbakan Sayın Binali Yıldırımın, “Park olacaklar” sözüne güvenmek istiyoruz!" açıklamasını yaptı. Kuleli Askeri Lisesi'nin ve arazisinin 4 yıl önce Suudi Arabistan kralına satıldığına yönelik iddiaları da soran İlgezdi, "İstiyoruz ki, hükümet, 'askeri alanlar imara açılacak mı? Yeşil alanlar ne olacak?' sorularımıza net bir yanıt versin." dedi.

Daha önce verilen soru önergelerine Milli Savunma Bakanlığı tarafından, “(…) ihtiyaç duyulan düzenlemeler TSK’nın plan ve programlarına dâhil edilerek yapılmaktadır.” şeklindeki kes yapıştır yöntemiyle cevap verildiğini anımsatan CHP'li İlgezdi, bu cevapların Türk demokrasisine faydalı olmadığının 15 Temmuz gecesi ortaya çıktığını belirtti. İlgezdi, açıklamasını, "Söz konusu alanların, amacına uygun olarak, park, okul, sosyal alan değerlendirilmesi, toplum yararına kullanılmasını talep ediyoruz. Ayrıca günümüzün ruhuna uygun olarak halka ait bu tesis ve arazilerin, halka rağmen amacı dışında değerlendirilmeyeceğinden emin olmak istiyoruz." diyerek tamamladı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 03.08.2016 13:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol