banner200
banner222
04 Ekim 2016 Salı 15:03
CHP’den cezaevleri için ikinci başvuru
banner188
banner213
banner230

BirGün Ankara

CHP'nin TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi milletvekilleri Veli Ağbaba, Zeynep Altıok, Şenal Sarıhan, Fikri Sağlar, Mahmut Tanal ve Gamze Akkuş İlgezdi, cezaevlerindeki işkence ve kötü muamele iddialarının araştırılması için yaptıkları başvuru sonucunda için herhangi bir işlem yapılmamasının ardından Komisyona bir kez daha başvurdu.

Başvuruda cezaevlerinden yükselen işkence iddialarının ciddi şekilde yoğunlaştığı belirtilirken Komisyonun bu iddiaları araştırmasının asli görevi olduğu hatırlatıldı. TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi milletvekilleri, işkence iddialarının görüşülmesi gündemi ile toplanmak üzere Komisyon Başkanlığına olağanüstü toplantı çağrısı yaptı.


Yapılan ilk çağrının Gülen Yapılanması’na destekmiş gibi sunulmasına tepki gösteren CHP Komisyon üyeleri, “Bu hedef göstermeler tümüyle bir yalan kampanyasından ibaret olmakla birlikte, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun çalışmasını engellemek amacını da taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

“Hükümeti örnek alan cezaevi yöneticileri”
Milletvekillerinin ikinci başvuru için yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verildi:
Darbe girişiminin ardından hükümeti örnek alan cezaevi yöneticilerinin tutumlarında ciddi bir değişiklik gözlemlenmiştir. Tutuklu ve hükümlülere yönelik hem psikolojik hem de fiziksel şiddetin hızla tırmandığı iddiaları Türkiye'nin dört bir yanından ifade edilmeye başlamıştır. Bu şiddet yalnızca darbe girişimi ardından tutuklananlara değil, tüm mahpuslara yönelik uygulanır hale gelmiştir. Keza cezaevlerinin haricinde Emniyet tarafından gözaltında tutulan kişilerin yoğun şiddet gördüğü ve işkence ile itirafa zorlandıkları iddiaları son günlerde medyada da yer almaktadır.
İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun ve Cezaevi Alt Komisyonu'nun varlık amaçlarının başat unsurlarından biri, işkence ve kötü muamele iddialarını araştırmak ve gerçekleri ortaya çıkarmaktır. İşkence iddialarının böylesine yoğunlaştığı bir dönemde komisyonların çalışmaması kabul edilemez. Bu nedenlerle bir kez daha, cezaevlerinde ve Emniyet birimlerinde yaşandığı iddia edilen işkence ve kötü muamele iddialarını araştırmak amacıyla harekete geçilmesi, heyetler oluşturarak ivedilikle şikayetlerin geldiği yerlerde incelemelerde bulunulması ve gerçeklerin ortaya çıkarılması hususunda Komisyon Başkanlığının acil olarak gereğini yapmasını talep ediyoruz.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.10.2016 15:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol