banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
27 Nisan 2016 Çarşamba 15:24
CHP Sözcüsü Böke: Laiklik bizim için kırmızı çizgi

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ı istifaya çağırdı. Böke, "Meclis Başkanı acilen istifa etmelidir. Toplumun tüm kesimleri de bu istifa çağrısına ortak olmalılar. Tüm siyasi partilerin Meclis başkanı'nı istifaya çağırmasında ortaklaşması gerekmekte. İsmail Kahraman Meclis Başkanlığı'ndan derhal gitmelidir" dedi.

CHP Sözcüsü Böke düzenlediği basın toplantısında sert ifadeler kullanarak laikliğin CHP'nin kırmızı çizgisi olduğunu söyledi.

Böke şunları söyledi:

"Bu sözler öylesine gelip geçerken söylemiş sözler değilller. Bu sözler TBMM Meclis Başkanı'nın kendisinin üzerine yemin ettiği anayasada Türkiye'de tüm vatandaşların özgürlüğünün ve eşitliğinin güvencesi olan laikliğe karşı bilinçli söylenmiş sözler. 14 yıldır fiilen bizzat kendisinin de dahil olduğu partinin açıkça yürüttüğü partinin politikaları olarak dışa vurulmuş sözleri. AKP'nin her zaman yaptığı gibi iki ileri bir siyasetinde, bu tartışma da bizi şaşırtmıyor. O siyaset zaten Türkiye'de bu tür cüretkar cümlelelerin düşünülmeden kurulmuş gibi sunulmasına imkan veriyor. Bu cümleleler bilinçli bir şekilde sarf edildi. Herkesin cephesi belli. AKP'nin pozisyonu belli. Bu cümlelerle demokrasiye nasıl baktıkları belli. Bu sözler her birimizin özgürlüğüne, eşitliğine ve bir arada yaşama kültürüne AKP'nin nasıl baktığı sözler. Hedef net, amaç çok açık.

CHP'nin de amacı çok açık. Bizim için laiklik bir kırmızı çizgi. Tek bir CHP'li hayatta kalana kadar savunacağımız ve kırmızı çizgimiz olarak arkasında duracağımız bir davamız var. Bizim için CHP olduğu sürece tüm vatandaşların özgürlüğünü garanti altına alan laiklik mücadelemiz var. Herkes açık ve net.

Türkiye'nin bir arada yaşama kültürüne saldıran sözleri asla kabul etmeyeceğiz. Hiç kimsenin özellikle de Meclis Başkanı sıfatıyla oturan şahsın bu sıfatıyla demokrasiyi ilga etme lüksü yoktur. Bu herhangi birinin şahsi görüşü olarak sunulmadı. Eğer bu sözler AKP tarafından kabul ediliyorsa, AKP de laikliği ortadan kaldırarak, kendisinin de bir engel olduğunu kabul ediyor. AKP'nin yaptığı bir seçim sonucunda o koltuğa oturan Meclis Başkanı'nı da istifaya çağıran da olmaldır. Meclis Başkanı acilen istifa etmelidir. Toplumun tüm kesimleri de bu istifa çağrısına ortak olmalılar. Tüm siyasi partilerin Meclis başkanı'nı istifaya çağırmasında ortaklaşması gerekmekte. İsmail Kahraman Meclis Başkanlığı'ndan derhal gitmelidir."

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 27.04.2016 15:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177